Czy wiesz, że… w lipcu odbędzie się losowanie do OFE?

Materiał partnera cyklu
opublikowano: 26-06-2013, 00:00

Losowaniem objęte zostaną osoby, które nie wybrały otwartego funduszu emerytalnego po rozpoczęciu pierwszej pracy (lub działalności gospodarczej), za którą odprowadzane są składki na ubezpieczenie emerytalne. Ustawodawca mówi, że takie osoby powinny w ciągu 7 dni od momentu podjęcia zatrudnienia dokonać wyboru OFE. Jeśli tego nie zrobią do 10 lipca, biorą udział w losowaniu ZUS do OFE. ZUS przypomina listownie o konieczności przystąpienia do OFE, dając możliwość dokonania samodzielnego wyboru.

Umowę z funduszem można podpisać samodzielnie za pośrednictwem strony internetowej, wypełniając wniosek elektroniczny. Fundusz drukuje umowę i przesyła ją do klienta pocztą bądź kurierem.

10 lipca mija ostateczny termin na samodzielny wybór OFE. Umowa będzie skuteczna wtedy, gdy podpisana zostanie dostarczona w tym terminie do funduszu. W losowaniu biorą udział tylko te fundusze, które uzyskały stopy zwrotu wyższe niż średnia ważona stopa zwrotu wszystkich funduszy w dwóch ostatnich okresach rozliczeniowych, z zastrzeżeniem, że aktywa netto danego funduszu nie przekraczają 10 proc. aktywów całego rynku OFE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera cyklu

Polecane