Czytam, więc jestem

Aleksandra Jakubowicz
opublikowano: 29-10-2017, 22:00

Łódź wyda ponad 8 mln zł na promowanie czytelnictwa oraz modernizacje i wyposażenie bibliotek.

Rok 2018 ma być w Łodzi rokiem czytelnictwa. Pod hasłem „Czytam, więc jestem” miasto zorganizuje wydarzenia promujące czytanie, m. in. „Noc w bibliotece”, „Tydzień bibliotek”, warsztaty, spotkania z pisarzami. Będzie też wymiana książek (tzw. bookcrossing) i pikniki rodzinne w parkach.

Zobacz więcej

Fot. Pixaby CC0 Public Domain

— Naszym marzeniem są nowoczesne biblioteki, do których przychodzi się nie tylko po książkę, ale po to, aby miło spędzić czas, zostać na dłużej, wypić kawę, spotkać się z sąsiadem i porozmawiać. Nowoczesna biblioteka będzie miejscem przyjaznym seniorom i matkom z małymi dziećmi. Chcemy, aby książka była na wyciągnięcie ręki dla każdego — mówi Małgorzata Loeffler, koordynator zespołu ds. projektów wydziału kultury w ratuszu.

Miasto połączy pięć placówek dzielnicowych i 73 filie, tworząc jedną z największych sieci bibliotecznych w kraju. Dostęp do jej zbiorów umożliwi Łódzka Karta Biblioteczna, a książkę będzie można oddać w dowolnej placówce lub przez całą dobę we wrzutomacie (na początek będą dwa). W komputerze lub smartfonie będzie można sprawdzić dostępność książki i nowe nabytki.

— Chcemy, aby w przyszłym roku każde gospodarstwo domowe w Łodzi otrzymało zaproszenie do uzyskania takiego dokumentu. Przedsięwzięcie ma kosztować 8 mln zł, z czego koszt sprzętu i karty bibliotecznej to około 5 mln zł. To chyba jedyny w kraju projekt promujący czytelnictwo na tak dużą skalę — podkreśla Dagmara Śmigielska, dyrektor wydziału kultury. Za pozostałe 3 mln miasto chce unowocześnić dwie biblioteki na Bałutach. Działania w 68 proc. będą sfinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Według danych ratusza Łódź pod względem wypożyczeń książek z bibliotek jest na drugim miejscu w kraju za stolicą. A na 100 mieszkańców w 2016 r. miała 344 wypożyczeń. Lepiej było tylko w Katowicach (370) i Warszawie (351). Na propagowanie czytelnictwa łódzkie biblioteki wydają 5 proc. rocznego budżetu, w 2017 r. było to około 700 tys. zł. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Jakubowicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Czytam, więc jestem