Dąbrowa Górnicza zraziła się do partnerstwa

  • Anna Pronińska
opublikowano: 23-01-2013, 00:00

Samorząd nie przyjmie jedynej oferty na budowę drogi w PPP. Powód? Za drogo.

Skutecznie wyleczono mnie z projektów partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) — mówi Henryk Zaguła, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej, który w tej formule dwukrotnie próbował zdobyć partnera do budowy 9-kilometrowego odcinka drogi do terenów inwestycyjnych Tucznawa.

Do ostatniego postępowania zgłosiło się dziewięć firm, ale ofertę złożyła tylko jedna — Mota Engil Central Europe. Zaproponowała 245 mln zł brutto.

— Ta kwota przekracza budżet, który możemy przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia. Nie ma możliwości jego zwiększenia. Nasze maksymalne wydatki mogły wynieść 200 mln zł — mówi Henryk Zaguła. Samorząd i tak zwiększył kwotę drogowej inwestycji. W pierwszym postępowaniu jego budżet opiewał na 100 mln zł.

Partner prywatny miał odpowiadać m.in. za sfinansowanie przedsięwzięcia, ale zamawiający przez 15 lat miał płacić na jego rzecz tzw. opłatę za dostępność.

— Szkoda, że nie dojdzie do inwestycji. Pozwoliłaby na skomunikowanie terenów inwestycyjnych w Dąbrowie Górniczej z drogą wojewódzką oraz krajową nr 94, będącą bezpłatną alternatywą dla autostrady A4. Tym samym zwiększyłby się potencjał rozwoju regionu — mówi Bartosz Mysiorski z Fundacji Centrum PPP.

Jego zdaniem, sytuacja z Dąbrowy Górniczej to kalka z postępowania na budowę szpitala w Żywcu. Z dziewięciu chętnych tylko jedna firma zdecydowała się złożyć ofertę.

— Gdy nie ma konkurencji wśród oferentów, sytuacja strony publicznej się komplikuje. Słabnie jego pozycja negocjacyjna — uważa Bartosz Mysiorski. Gmina wyciągnie wnioski z postępowania, ale nie zamierza wracać do formuły partnerstwa publiczno-prywatnego.

— Jeśli dwa postępowania w PPP nie wychodzą, nie będziemy ruszać z kolejnym. Jeszcze w tym roku rozpoczniemy inwestycję, bo bez tej drogi wiele osób nie może się obejść, ale dziś trudno powiedzieć,

w jakiej formule. W lutym rada miasta podejmie decyzję, dotyczącą sposobu realizacji przedsięwzięcia — mówi wiceprezydent miasta.

Niewykluczone, że gmina stworzy spółkę prawa handlowego, operatora inwestycji, która będzie mogła ubiegać się o zwrot VAT, czego zwykle samorządy nie mogą robić. Mota Engil nie udziela komentarza o postępowaniu w Dąbrowie Górniczej do czasu uzyskania oficjalnego stanowiska gminy w sprawie oferty.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane