Daewoo zagraża miastu

Grzegorz Zięba
22-01-2002, 00:00

Uchwalony pod koniec 2001 r. budżet Lublina nie różni się zbytnio od poprzedniego. Obcięto w nim głównie wydatki inwestycyjne. Mimo to miasto może mieć problemy finansowe z powodu bankructwa lubelskiej fabryki Daewoo Motor Polska.

W budżecie na 2002 r. dochody Lublina ustalono na 661,9 mln zł, wydatki zaś mają wynieść 702,1 mln zł. Są to niemal identyczne kwoty jak w poprzednim roku. Znacznie spadną wydatki na inwestycje i wyniosą tylko 76,9 mln zł. W 2001 r. wydano na ten cel 110,7 mln zł.

— Nastawiamy się wyłącznie na finansowanie już rozpoczętych — podkreśla Mirosława Puton z UM w Lublinie.

Mimo to budżet miasta może być zagrożony.

— Tworząc budżet nie brano pod uwagę sytuacji w lubelskiej fabryce Daewoo Motor Polska. O wpływie upadłości zakładu, zarówno na wysokość dochodów, jak i wydatków miasta, będzie można mówić w terminie późniejszym — podkreśla Mirosława Puton.

Miasto już straciło z tego powodu wpływy z opłat za użytkowanie nieruchomości przez fabrykę. W 2001 r. zarobiło na podatkach około 65 mln zł.

— Wpływy z Daewoo stanowiły znaczną część tej kwoty. Liczymy, że fabryka w tym roku ureguluje należności — mówi Mirosława Puton.

Nie wydaje się to jednak prawdopodobne biorąc pod uwagę problemy Daewoo z regulacją zobowiązań wobec pracowników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Zięba

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Daewoo zagraża miastu