DaimlerChrysler jedzie do Chin

Marek Druś
opublikowano: 03-01-2007, 00:00

DaimlerChrysler był we wtorek jednym z najmocniej drożejących niemieckich blue chipów. Popyt na akcje piątego na świecie producenta aut wywołała wiadomość o zgodzie władz Chin na stworzenie przez niemiecką spółkę joint venture z China Motor. Wraz z Fujian Motor Industry Group ma ono zainwestować 200 mln EUR w budowę w Chinach fabryki vanów marki Mercedes-Benz. Docelowo produkcja wyniesie 40 tys. aut rocznie.

W 2005 r. rynek aut komercyjnych wzrósł w Chinach o 20 proc., do 3 mln sztuk. Analitycy KPMG szacują długoterminową stopę jego wzrostu na 10 proc.

Drugą wiadomością, która wywołała we wtorek popyt na akcje DaimleraChryslera, była zapowiedź odzyskania przez spółkę prawie całych 200 mln USD, które przeznaczyła w 2003 r. na zakończenie sporu sądowego z inwestorami, którzy uznali się za pokrzywdzonych w wyniku fuzji Chryslera i Daimler-Benz w 1998 r. „Financial Times Deutschland” poinformował, że spółka dogadała się z kilkoma firmami ubezpieczeniowymi w sprawie zwrotu 168 mln USD. Wcześniej odzyskała od innej 25 mln USD. Kurs DaimleraChryslera jest obecnie o blisko 9 proc. wyższy niż rok temu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy