Dają radę bez talentów

RFA
opublikowano: 07-02-2012, 12:34

Mniejszy wzrost miejsc pracy, ale dobry dostęp do utalentowanej kadry — oceniają polscy menedżerowie.

Według raportu „Annual Global CEO Survey” przygotowanego przez PwC, w Polsce mniej firm niż na świecie zapowiada w najbliższym roku wzrost liczby pracowników. To już piętnaste badanie przeprowadzane wśród 1258 menedżerów zarządzających firmami w 60 krajach.

W polskiej edycji uczestniczyło 76 osób. Jak pokazują wyniki dotyczące zmian w poziomie zatrudnienia, w Polsce tylko 30 proc. ankietowanych zapowiada w najbliższym roku wzrostu liczby pracowników, a 28 proc. spodziewa się spadku. Na świecie o wzroście liczby pracowników mówi 51 proc. przedstawicieli firm, a o spadku 18 proc.

Jeśli chodzi o dostęp do utalentowanych pracowników, to 24 proc. polskich menedżerów wskazało, że obecnie zatrudnienie nowych pracowników jest trudniejsze niż w przeszłości, a 18 proc. uznało, że jest to łatwiejsze. Na świecie aż 43 proc. ankietowanych odpowiedziało, że trudniej dziś o nowego pracownika, a 12 proc., że łatwiej. Jednocześnie aż 78 proc. polskich ankietowanych nie widzi wpływu braku talentów na funkcjonowanie zarządzanych przez nich firm (na świecie 69 proc.). 43 proc. menedżerów na świecie widzi związek między brakiem talentów na rynku a koniecznością zwiększania wydatków firmy na szkolenia i rozwój zasobów ludzkich. Taką opinię podziela tylko 22 proc. polskich ankietowanych.

30 proc. przebadanych menedżerów na świecie uważa, że brak odpowiednich pracowników nie pozwolił ich firmom wprowadzić nowych innowacyjnych rozwiązań lub uniemożliwił wykorzystanie nadarzającej się okazji rynkowej. W Polsce taki problem dostrzegło 20 proc. badanych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RFA

Polecane