Dajcie nam więcej!

Dorota Czerwińska
opublikowano: 27-11-2007, 00:00

Budowlańcy zarabiają coraz więcej — do 2005 r. ich dochody rosły rocznie przeciętnie nie więcej niż o 5 proc.

Pensje pracowników wzrosły o 15 proc., a na tym nie koniec

Budowlańcy zarabiają coraz więcej — do 2005 r. ich dochody rosły rocznie przeciętnie nie więcej niż o 5 proc.

O ile pierwsze dwa miesiące tego roku przyniosły stabilizację w wynagrodzeniach w branży budowlanej, o tyle wraz z rozpoczęciem wiosennych prac gwałtownie wzrosły — wynika z danych GUS, opracowanych przez portal wynagrodzenia.pl. W lutym średnie płace w tym sektorze wyniosły 2594 zł brutto, w marcu wzrosły do 2727 zł, a w czerwcu do 2900 zł.

Firmy budowlane, cierpiąc na brak fachowego personelu, ostro konkurują o kandydatów do pracy, kusząc wyższymi zarobkami.

— Od początku roku przybywa ofert pracy w branży budowlanej i branży nieruchomości. Jeśli chodzi o liczbę ogłoszeń, to awansowały one z 6. miejsca w II kwartale tego roku na 4. miejsce obecnie — mówi Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, do której należy portal pracuj.pl.

Daj, daj

19-procentowy wzrost pensji zaobserwowano na Opolszczyźnie, Dolnym Śląsku i w Lubuskiem. Nieco niższy na Pomorzu — 18 proc. Jedynym regionem o jednocyfrowym wzroście średnich wynagrodzeń w budownictwie było Lubelskie (8 proc.). W kujawsko-pomorskim budowlańcy zarabiają o 10 proc. więcej niż rok temu, w podkarpackim o 12 proc., a w pozostałych województwach o 14-16 proc.

Jeśli chodzi o zarobki w miastach, to najniższe wynagrodzenia w tej branży zaobserwowano w Kielcach (dziś średnia pensja to niewiele ponad 2 tys. zł), Toruniu (2316 zł), Zielonej Górze (2341 zł) oraz w Lublinie (2344 zł). Jednocześnie Kielce, Zie- lona Góra i Toruń znalazły się wśród miast o najwyższym, bo ponad 20-procentowym wzroście wynagrodzeń w branży. Taki wzrost płac odnotowano też w Gdańsku i Wrocławiu. Niestety, podobnie jak w całym województwie, tak i w samym Lublinie podwyżki były jednocyfrowe — około 5-procentowe.

Zdaniem dr. Kazimierza Sedlaka z firmy doradczej Sedlak & Sedlak, właściciela portalu wynagrodzenia.pl, w ten sposób pensje w budownictwie doganiają rynek.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Jest to gałąź przemysłu, która przez całe lata w Polsce nie rozwijała się, a część pracowników zatrudniana była sezonowo, na czarno i zarobki odstawały od średniej rynkowej — tłumaczy Kazimierz Sedlak.

Średnie wynagrodzenie w budownictwie w pierwszym półroczu wyniosło 2758 zł (brutto).

Najniższe zarobki

Jedynym województwem, w którym przekroczono próg 3 tys. zł, było mazowieckie (3837 zł brutto). Do granicy 3 tys. zbliżają się zarobki w dolnośląskim i pomorskim.

Wyższe wynagrodzenia są w sektorze prywatnym niż w państwowym. Największa różnica jest w stolicy i wynosi 37 proc. Ponad 20 proc. więcej od pracowników przedsiębiorstw państwowych zarabiają pracownicy firm w Krakowie i Wrocławiu.

Specjaliści od badań płacowych zapowiadają na przyszły rok dalsze podwyżki, choć nie powinny być już tak wysokie.

— Wszystko będzie zależało od liczby rąk do pracy. Myślę, że pensje w budownictwie mogą pójść w górę w przyszłym roku jeszcze o 8- -12 proc. — twierdzi dr Kazimierz Sedlak.

Płace w Branży

Zarobki rosną nie tylko w budownictwie, ale także w branży zarządzania nieruchomościami i doradztwa. Z pierwszego badania dotyczącego tego sektora, przeprowadzonego przez firmę doradczą Hewitt Associates, wynika, że także branża nieruchomości w Polsce nie była jeszcze tak konkurencyjna jak obecnie.

Średnie całkowite miesięczne wynagrodzenie brutto negocjatora powierzchni handlowych wynosi 9154 zł, negocjatora powierzchni biurowych 8930 zł, a powierzchni mieszkalnych 6535 zł.

Inżynier budowy w firmach deweloperskich zarabia przeciętnie 8333 zł. Średnie zarobki dyrektora zarządzającego firm zajmujących się nieruchomościami to 29 821 zł, dyrektora finansowego 22 051 zł, a dyrektora marketingu 12 617 zł.

3837

zł Tyle wynosiło wynagrodzenie brutto w budownictwie w pierwszej połowie 2007 r. w Mazowieckiem.

Dorota

Czerwińska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Polecane