Dalio: w nadchodzących dwóch latach może wzrosnąć niepewność

CNBC, MD
opublikowano: 2025-12-08 19:40

Ray Dalio, miliarder i założyciel Bridgewater, największego na świecie funduszu hedgingowego uważa, że globalna gospodarka zmierza w kierunku niepewnej przyszłości w najbliższym czasie. Wskazuje na zbieg wielu negatywnych sił, informuje CNBC.

Posłuchaj
Speaker icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Subskrypcja

- Następny rok lub dwa będą bardziej niepewne – powiedział Dalio w CNBC.

Zwrócił uwagę, że nadchodzi okres wspólnego oddziaływania trzech negatywnych sił: zadłużenia, konfliktu politycznego w USA i geopolityki.

Dalio uważa, że rekordowe globalne zadłużenie już wpływa na niektóre obszary rynku i widać „pęknięcia”. Wskazał na private equity, venture capital i refinansowanie długu.

- Uważam więc, że jesteśmy w bańce, pod niemal każdym względem – powiedział.

Zaznaczył, że dostrzega podobieństwa do bańki z 2000 roku, ale nie do tej z 1929 roku.

Założyciel Bridgewater Associates oczekuje, że polityka amerykańska stanie się bardziej destrukcyjna w 2026 roku. Powodem są wybory w listopadzie, które mogą spowodować utratę przez Republikanów kontroli nad izbami Kongresu. Dalio zauważa, że sytuacja w której kraj nie może dalej zwiększać długu, ale również nie jest w stanie podwyższyć podatków i obniżyć świadczeń, oznacza impas i wzrost polaryzacji.

- Mamy teraz populizm lewicy i populizm prawicy… co oznacza różnice nie do pogodzenia – zauważył.

Dalio uważa, że jest obecnie bańka sztucznej inteligencji (AI). Przypomina, że to zjawisko typowe dla czasów wielkich przemian technologicznych. Zauważył, że bańka pęka kiedy następuje ograniczenie podaży pieniądza lub wyprzedaż aktywów z powodu konieczności pokrycia zobowiązań.

Możesz zainteresować się również: