Dalsze wzrosty dolara

DM BOŚ (BOSSA FX)
16-12-2010, 17:12

Publikowane dzisiaj dane makroekonomiczne z  USA były korzystne dla dolara, zwłaszcza odczyt indeksu Philly FED, który wzrósł w grudniu do 24,3 pkt. wobec spodziewanego spadku do 15 pkt. Dolar jednak aż tak dużo nie zyskał, widać było oczekiwanie na wyniki szczytu Unii Europejskiej, który jak się uważa powinien podjąć jedne z kluczowych decyzji dla przyszłości strefy euro. Na razie konkretów brak, a pojawiające się pojedyncze wypowiedzi nie pozwalają wyrobić mocnego stanowiska.

O tym jak europejscy politycy są zdeterminowani osiągnąć kompromis, może świadczyć anonimowa wypowiedź jednego z dyplomatów dla agencji Reuters. Przyznał on, że jeżeli nie uda się uspokoić rynków finansowych, to szczyt może się przedłużyć, a Niemcy mogą zgodzić się na inicjatywę, która „zadziwi” rynki finansowe. Moim zdaniem sam fakt ogłoszenia powołania Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego od 2013 r. poprzez prace nad stosownymi zmianami w traktacie lizbońskim może okazać się niewystarczający. Rynki interesują rozwiązania na teraz, które zapobiegną rozlaniu się kryzysu (a raczej je ograniczą) na peryferiach Eurolandu w najbliższych tygodniach. Tym samym konieczne może okazać się zwiększenie deklarowanej kwoty w EFSF z obecnych 750 mld EUR do 1,5-2,0 bln EUR, o czym już wspominałem. Bez tego nie uda się odwrócić trendu spadkowego na EUR/USD – po godz. 16:10 kurs spadł poniżej poziomu 1,32.

Z kraju napłynęło dzisiaj kilka informacji. Główny Urząd Statystyczny podał dane nt. dynamiki wzrostu średniej płacy – odczyt na poziomie 3,6 proc. r/r w listopadzie jest niższy od prognoz i tym samym nieco zmniejsza oczekiwania związane z podwyżką stóp procentowych. Poza tym zapiski z listopadowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej pokazały, że przepadły oba wnioski o podwyżkę stóp (o 25 p.b. i 50 p.b.), gdyż przeważała opinia, że może to nadmiernie umocnić złotego, a w gospodarce na razie nie widać wyraźniej presji płacowej i inflacyjnej. Te informacje nie mogły pomóc dzisiaj złotemu, który nieznacznie stracił za spadającym EUR/USD. Po południu euro oscylowało powyżej 3,99 zł, dolar drożał do 3,0250 zł, a frank był wart około 3,11 zł.

EUR/USD: Test kluczowych okolic 1,3160-1,3170 wydaje się być nieunikniony w sytuacji nieudanego ataku na 1,3265, gdzie przebiega linia trendu wzrostowego i zejścia poniżej 1,32 po południu. Jeżeli rejon 1,3160 zostanie sforsowany, to formacja „2B” zacznie być realizowana w pełni. Pierwszym celem staną się okolice 1,3060 wyznaczane przez minimum z 2 grudnia i linię trendu spadkowego pociągniętą po szczytach od początku listopada. W przypadku zwyżek, kluczowe będzie pokonanie wspominanych 1,3265.

Marek Rogalski – analityk DM BOŚ (BOSSA FX)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DM BOŚ (BOSSA FX)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Dalsze wzrosty dolara