Dane IT na wagę złota

Krajowi przedsiębiorcy twierdzą, że bezpieczeństwo to najwyższy priorytet w ich strategii informatycznej.

 

W Polsce inwestycje w zakresie bezpieczeństwa firmowych danych deklaruje 73 proc. przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw, wynika z badania „Nowoczesne IT w MŚP 2016” przeprowadzonego przez Ipsos MORI na zlecenie firmy Microsoft. Ten wynik przewyższa średnią europejską aż o 30 proc. Zdaniem analityków, polscy przedsiębiorcy zaczynają dostrzegać możliwości nowoczesnych technologii IT w zakresie bezpieczeństwa — dla 77 proc. ankietowanych istotna jest ochrona danych klientów i samej firmy, co ma duże znaczenie zwłaszcza przy pracy w środowisku mobilnym (wynik wyższy o 14 proc. od średniej europejskiej).

O bezpieczeństwo w tym zakresie zabiegają zwłaszcza przedsiębiorcy z krajów rozwijających się, obecnie nawet bardziej niż firmy z Europy Zachodniej. Pod uwagę należy wziąć jednak fakt, że przedsiębiorcy z Europy Zachodniej najprawdopodobniej już wcześniej wdrożyli u siebie systemy zabezpieczające.

Z analiz wynika również, że im większa firma, tym większe jest zaufanie pracowników do prowadzonej przez nią polityki bezpieczeństwa. Takiego zdania jest 72 proc. przedstawicieli średnich firm i 71 proc. reprezentantów małych przedsiębiorstw, natomiast mikroprzedsiębiorstw — 60 proc. Niemniej jednak wciąż ¾ właścicieli firm planuje inwestycje w technologie, które pozwolą im na zwiększenie bezpieczeństwa informatycznego. Spora część przedsiębiorstw MSP decyduje się na rozwiązania chmurowe; na własną infrastrukturę stać jest niewielu.

— Współczesne zagrożenia występujące w cyberprzestrzeni oznaczają, że małe i średnie firmy, które na własną rękę chcą rozwijać systemy bezpieczeństwa informatycznego, muszą liczyć się ze sporymi wydatkami. Dotyczy to zapewnienia ochrony fizycznej, odpowiedniego oprogramowania i pomocy specjalistów. W tym przypadku świetną alternatywą okazuje się chmura obliczeniowa, która najczęściej oferuje dużo wyższy poziom ochrony danych, w porównaniu z systemami bezpieczeństwawprowadzanymi samodzielnie — twierdzi Tomasz Dorf z polskiego oddziału Microsoftu, odpowiedzialny za segment MSP.

Analitycy zwracają również uwagę na konieczność ochrony gromadzonych w firmach danych klientów. Technologie chmurowe muszą spełniać normy ochrony danych osobowych, które na przedsiębiorców są narzucone prawnie.

— Dane osobowe są szalenie ważne. Przetwarzamy dane wrażliwe, informacje o motywacjach, poufne dane o zarobkach. Musimy mieć prawnie zabezpieczone procesy — potwierdza Małgorzata Tylec-Gusakov, prezes FIT Specialist Recruitment.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Dane IT na wagę złota