Dane lepiej powierzyć profesjonalistom

opublikowano: 11-12-2013, 00:00

Trzy pytania do Macieja Krzyżanowskiego, prezesa ATM

Czym wytłumaczyć rosnące zapotrzebowanie na usługi kolokacji, czyli outsourcing przetwarzania danych?

Klienci coraz lepiej wiedzą, że informacje są bezpieczniejsze w profesjonalnym centrum danych niż w ich serwerowni. Dostawca usług kolokacji wykorzystuje efekt skali i wyposaża tzw. data center w zaawansowane instalacje techniczne i systemy bezpieczeństwa. Zatrudnia też wykwalifikowanych specjalistów do całodobowej obsługi obiektu, co przekracza możliwości większości firm. Wystarczy przyjrzeć się zaopatrzeniu serwerowni w prąd. Firma w 100 proc. zależna od dostawcy energii zwykle nie może sobie zapewnić odpowiedniej ochrony przed awariami zasilania. Budowa dodatkowej linii czy inwestycja w UPS często przekraczają budżet projektu. Rozwiązaniem są takie centra jak nasz ATMAN. Dysponujemy systemem gwarantowanego zasilania złożonego z dwóch przyłączy z miejskiej sieci energetycznej, podwójnego systemu UPS i generatora z minimum kilkudniowym zapasem paliwa. Systemy klienta nawet nie rejestrują awarii.

Rynek usług w centrach danych napędzają też zagraniczni klienci?

Krajowy rynek usług kolokacji rośnie o 15-20 proc. rocznie. Decyduje o tym także zainteresowanie międzynarodowych klientów. Nasze firmy oferują doskonałą technicznie powierzchnię kolokacyjną nawet o 30 proc. taniej niż np. we Frankfurcie. Mamy dość niskie koszty pracy i energii oraz doświadczonych dostawców.

Jakie tendencje zdominują rynek kolokacji w najbliższych latach?

Po pierwsze, zmienią się nawyki w departamentach IT, wymuszone przez podaż tanich, ale rzetelnych usług informatycznych w modelu outsourcingu infrastruktury (centra danych, sprzęt serwerowy, chmury prywatne) i chmury publicznej (wybrane aplikacje, przechowywanie wybranych danych). Spowoduje to zmianę podejścia do powierzania zasobów IT obcej firmie. Wiele rozwiązań, jak komunikacja zintegrowana, CRM, ERP, platformy do zarządzania łańcuchem, pozostawało dotąd poza zasięgiem małych przedsiębiorstw. Niedługo będą dostępne dla firm każdej wielkości. Korzystanie z outsourcingu infrastruktury i przetwarzania w chmurze zwiększy popyt na powierzchnię w centrach danych. Druga tendencja dotyczy technologii znacznie obniżających koszty utrzymania tzw. chmury prywatnej. Pozwolą na to tanie, wydajne energetycznie procesory i pamięci SSD oraz efektywne systemy chłodzenia. Sprzyjać temu będzie powszechne korzystanie z sieci LAN i MAN oraz sieci pamięci masowych SAN o przepustowościach n×10G. Efekt będzie podobny do tego, jaki na wytwarzanie towarów miało wprowadzenie tzw. produkcji masowej — zwiększenie dostępności dzięki niskim cenom osiąganym poprzez wytwarzanie na wielką skalę. Przy upowszechnieniu usług w chmurze ważna jest prawna ochrona danych, zwłaszcza osobowych. Istotne będą więc prawne regulacje dostępu do informacji oraz miejsca i sposobu przetwarzania i przetrzymywania danych. [MK]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Dane lepiej powierzyć profesjonalistom