Dane o inflacji osłabiły złotego, podniosły ceny obligacji

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 15-02-2005, 17:52

Zaskakujące dane o inflacji w styczniu spowodowały spadek złotego i wzrost cen obligacji skarbowych. Na koniec dnia złoty jednak zyskał na wartości wobec wtorkowego zamknięcia.

Zaskakujące dane o inflacji w styczniu spowodowały spadek złotego i wzrost cen obligacji skarbowych. Na koniec dnia złoty jednak zyskał na wartości wobec wtorkowego zamknięcia.  

Pod koniec wtorkowych kwotowań o 16.50 za euro płacono 3,98 zł, czyli o 1,9 gr mniej niż na wtorkowym zamknięciu, a dolar kosztował 3,0680 zł, o 2,1 gr mniej niż we wtorek. Za euro płacono wtedy 1,2970 dolara.

Odchylenie od parytetu wynosiło 16,6 proc. po jego mocnej stronie.

Złoty we wtorek od rana umacniał się pod wpływem wzmożonych zakupów polskiej waluty przez graczy z zagranicy.

"Na rynku było widać, że banki zagraniczne kupują złotego, co spowodowało spadek kursu euro/złoty do 3,9620. Przez cały dzień trwała techniczna przepychanka, ale w sumie złoty zyskał" - powiedział dealer Societe Generale Adam Kruss. "Dane o inflacji spowodowały spadek wartości złotego o 0,3 proc. wobec parytetu" - dodał.

GUS podał we wtorek, że inflacja spadła w styczniu 2005 r. do 4 proc. z 4,4 proc. w grudniu 2004 r., podczas gdy analitycy oczekiwali wzrostu do 4,5 proc. przy przedziale prognoz 4,4-4,7 proc.

Zdaniem dealera SG ważne technicznie poziomy dla kursu dolar/złoty to 3,05 i 3,14. Natomiast poziomem, który może zahamować wzrost kursu euro/złoty jest 4 a poziom wsparcia to 3,95. W opinii Krussa złoty w środę raczej nie powinien się osłabiać.

Rynek długu odnotował zwiększone zainteresowanie papierami na całej krzywej dochodowości.

"Od rana, wbrew działaniom na rynkach bazowych i dużej aukcji papierów pięcioletnich na przetargu, ceny polskich obligacji rosły. Lepsze od oczekiwań dane o inflacji spowodowały spadek rentowności o 15-20 pkt bazowych" - powiedział Paweł Kielek z ABN Amro.

W opinii rynku, lepsze od oczekiwań dane o inflacji mogą przyspieszyć decyzję RPP o zmianie nastawienia w polityce monetarnej i obniżce stóp.

Zdaniem Kielka, przez najbliższe 2-3 dni na rynku długu nastąpi konsolidacja, gdyż analitycy muszą zaprognozować nową ścieżkę inflacyjną.

Ministerstwo Finansów zaoferuje na przetargu w środę obligacje PS0310 za 3,2 mld zł.

We wtorek rentowność dwuletnich papierów spadła do 5,68 proc. z 5,95 proc., pięcioletnich spadła o 23 pkt bazowe do 5,68 proc., a dziesięcioletnich o 17 pkt bazowych do 5,63 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane