Dane w centrum uwagi

dr Przemysław Kwiecień, Główny Ekonomista X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
04-05-2011, 08:31

Początek tygodnia zdominowany został informacją o udanej akcji likwidacji Osamy Bin Ladena. Pierwsza optymistyczna reakcja rynków została wykorzystana do realizacji zysków. Na rynek walutowy wpływ miały doniesienia o negocjacjach ws. pakietu dla Portugalii, na rynku surowcowym tematem numer jeden jest gwałtowny spadek cen srebra. W drugiej połowie tygodnia inwestorzy skontrują się na danych marko z USA i posiedzeniach banków centralnych w Europie. Dziś w USA raporty ADP i ISM usług.

Rynki akcji – realizacja zysków

Zgodnie z tym co zakładaliśmy w poniedziałkowym komentarzu (http://www.xtb.pl/strona.php?komentarz=20638) zabicie Bin Ladena nie miało trwałego przełożenia na notowania rynkowe. Wyższe poziomy będące efektem emocjonalnej reakcji inwestorów zostały wręcz wykorzystane do realizacji zysków z dłuższego okresu wzrostów. Teraz na rynek wrócą tematy ekonomiczne – w tym tygodniu jest to przede wszystkim amerykański rynek pracy. Dla notowań spółek najlepsze byłyby umiarkowanie dobre dane (w okolicach konsensusu), gdyż „zbyt dobre” odczyty spowodowałyby obawy, czy super gołębia postawa Fed nie ulegnie zmianie.

Notowania kontraktów na amerykański indeks S&P500 wykorzystały póki co wsparcie na poziomie 1344 pkt. (szczyty z lutego). Gdyby rynek zszedł poniżej tego poziomu przecena powinna być głębsza.

EURUSD – pakiet dla Portugalii

Jednym z powodów pogorszenia nastrojów na rynku jest powrót tematu Portugalii. Na rynku mówi się o tym, iż negocjowany jest pakiet rzędu 78 mld EUR dla portugalskiego rządu i pośrednio również portugalskich banków. Nie jest to temat nowy – po klęsce reform i dymisji rządu była to już kwestia czasu, jednak po ostatniej zwyżce euro jest to dobry pretekst do realizacji zysków.

W notowaniach pary EURUSD, po okresie wyraźnych wzrostów, poniedziałek i wtorek przynoszą dwie bardzo wyraźne szpulki – formacje niezdecydowania. Takie formacje (nawet w mniej wyraźnej formie) kończyły się poprzednio nieco większą realizacją zysków. Para EURUSD ma na to miejsce bez naruszania trendu wzrostowego. Wsparcia zlokalizowane są bowiem w okolicy 1,45-1,4550, podczas gdy na otwarciu w Europie euro kosztowało nadal ponad 1,48 dolara.  

GBPUSD – funt traci po danych

Brytyjczycy w poniedziałek świętowali, więc lokalny indeks aktywności w przemyśle został opublikowany we wtorek. Nie przyniósł on dobrych wiadomości – PMI obniżył się z 56,7 do 54,6 pkt., podczas gdy rynek oczekiwał odczytu na poziomie 57 pkt. A to odsuwa dyskusję o podwyżce stóp na Wyspach. Wraz z zatrzymaniem wzrostów na EURUSD nie może to oznaczać nic dobrego dla pary GBPUSD i rzeczywiście notowania obniżyły się z 1,6740 do 1,6470. Jeśli wzrosty trwające od początku kwietnia rzeczywiście miałyby być falą trzecią struktury zapoczątkowanej jeszcze w grudniu, para powinna wykorzystać przyspieszoną linię trendu jako wsparcie (obecnie ok. 1,64). Jeśli nie, wsparciem będzie dolne ograniczenie kanału wzrostowego (ok. 1,62).

Srebro nadal traci

O cenach srebra piszemy w ostatnim czasie dużo, gdyż dynamika tego rynku jest bardzo silna, a ponadto – jak zaznaczaliśmy w poprzednich komentarzach – niewykluczone, iż obserwujemy na tym rynku odwrócenie trendu. Cena tego metalu obniżyła się do ok. 41 USD m.in. po doniesieniach WSJ, iż srebra i złota pozbywają się znane fundusze, m.in. Georga Sorosa. Aktualnie, cena srebra jest w okolicach linii trendu. Jej przełamanie od strony technicznej będzie sygnałem sprzedaży ze wsparciami na poziomach 36,50 i 33,50 USD. Więcej na temat srebra w tygodniowym raporcie, który zostanie opublikowany dziś na www.xtb.pl.  

W kalendarzu – ADP i ISM usług

Rynek wraca do danych makro i druga połowa tygodnia przynosi ich sporą dawkę. Dziś najważniejszą publikacją będzie raport ADP – przedsmak piątkowych danych o zatrudnieniu (14.15, konsensus +198 tys.). O godzinie 16.00 opublikowany będzie indeks aktywności w amerykańskim sektorze usług (konsensus 57,4 pkt.), wcześniej podobny indeks poznamy w strefie euro (9.58, konsensus 56,9 pkt.). O 16.30 dane o zapasach paliw w USA.

dr Przemysław Kwiecień, Główny Ekonomista X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: dr Przemysław Kwiecień, Główny Ekonomista X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dane w centrum uwagi