Dane w USA pomogły GPW odrobić część strat

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 24-06-2009, 16:26

GPW, która kilka dni temu była jedną z  najsłabiej zachowujących się giełd w Europie, w środę wyróżniała się już wzrostami.

Po głębokim wstrząsie z początku tygodnia prawie nie ma śladu. W środę na warszawskim parkiecie zagościły pokaźne wzrosty. Jednocześnie GPW, która kilka dni temu była jedną z najsłabiej zachowujących się giełd w Europie, w środę wyróżniała się już wzrostami. Dodatkowo WIG20 zyskując na sesji nawet 2 proc. zbudował sobie wyższą bazę do obrony ważnego wsparcia - 1800 pkt. Problemem znowu były jednak niskie obroty. Nie przekroczyły miliarda złotych. To niestety potwierdza ostrożność inwestorów.

Kluczem do pozytywnego rozstrzygnięcia sesji był popołudniowy komunikat o niespodziewanym wzroście zamówień na dobra trwałego użytku w USA. W maju wzrosły one w ujęciu miesięcznym o 1,8 proc. Analitycy oczekiwali spadku (o 0,5 proc.). Choć na GPW jest nerwowo, to rynek bez większych emocji przyjął kolejną z serii prognozę dla Polski o spadku PKB. Tym razem głos zabrała Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Według niej polskie PKB spadnie w 2009 roku o 0,4 proc. Na 2010 r. OECD przewiduje wzrost naszego PKB o 0,6 proc.

W cieniu notowań była decyzja Rady Polityki Pieniężnej, która zgodnie z oczekiwaniami obniżyła stopy procentowe o 25 pkt baz. Za to na rynkach finansowych dało się odczuć wyczekiwanie na wieczorny komunikat amerykańskich władz monetarnych mogący sugerować przyszłe działania ze strony instytucji nadzorujących rynki.

Jednym z liderów środowych wzrostów były ZNTK Łapy. Inwestorów w dobry humor wprawiło oddalenie przez sąd wniosku o upadłość spółki. Jej kierownictwo tonuje jednak optymizm. Uważa bowiem, że upadłość to jedyne możliwe rozwiązanie. Kolejnym gorącym papierem był Swarzędz. Ale likwidowana spółka z Wielkopolski już od jakiegoś czasu jest ulubieńcem spekulantów. Skalą wzrostów wyróżniały się także spółki budowlane lub związane z tą branżą. Zwyżką kursu imponował Mostostal Export (rynek czeka na zmianę prezesa), Prochem, Ulma czy Polimex.

Po mocnej przecenie do łask wróciły firmy surowcowe. W ślad za rosnącą ceną miedzi na świecie drożał KGHM. Z kolei samej miedzi pomogło osłabienie dolara, które pobudziło zresztą popyt niemal na wszystkie surowce. Miedź drożała o 1,5 proc. We wtorek kosztowała najmniej od ponad trzech tygodni.

Z pozostałych firm wyraźnie drożały akcje Biotonu. I to na przekór doniesieniom, że spółce wyrasta konkurent na Bliskim Wschodzie. Dobrze prezentowali się także giełdowi potentaci z branży medialnej. Wzrost notowań w przypadku Agory może być reakcją na ostatnie decyzje akcjonariuszy o pozostawieniu całego zysku z 2008 roku w spółce, pozostawieniu Piotra Niemczyckiego na stanowisku prezesa i wejściu Wandy Rapaczyńskiej do rady nadzorczej.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane