Dane z terenu

Dariusz Król
25-05-2005, 00:00

Skoro możemy zaszyć w elektronicznej pigułce, dowolną funkcjonalność, to jedynym ograniczeniem staje się wyobraźnia.

Przedsiębiorstwa, które doceniły już zalety technologii mobilnych, obecnie doskonalą swoje praktyki i aplikacje, co bezpośrednio przekłada się na wzrost jednostkowej wydajności pracownika terenowego i wszystkich tych, którzy korzystają z informacji przez niego dostarczanych.

Wprowadzając rozwiązania mobilne, automatyzujemy działania robocze, standaryzujemy procedury, zwiększamy ich tempo, eliminujemy niepotrzebne etapy i błędy z nich wynikające, zmniejszamy straty czasu oraz ograniczamy liczbę osób uczestniczących w procesie, zyskujemy elastyczność w zmianie parametrów zamówień i eliminujemy błędy.

Dodatkowo, dzięki rosnącej standaryzacji oprogramowania narzędziowego i biegłości programistów, coraz częściej tworzy się aplikacje dedykowane, dopasowane do specyficznych wymagań klientów. W tym również nie ma nic dziwnego, ponieważ klienci firmy są zdobywani i utrzymywani przez oferowanie im specjalnego sposobu obsługi, co staje się argumentem decydującym o wygranej w walce z konkurencją. Zarządy podejmują zatem decyzję o wydaniu większych pieniędzy na napisanie ich własnego mobilnego oprogramowania, ponieważ dzięki jego zastosowaniu spodziewają się większych i szybszych zwrotów z inwestycji.

Z zasady palmtop jest przedłużeniem systemu ERP w terenie.

Rodzaj i szczegółowość informacji importowanych do palmtopa z ERP, a następnie ich aktualizacja w terenie i zwrotne przesłanie do centrali jest sprawą otwartą i funkcją kilku parametrów, jak np.: pojemność pamięci, prędkość obliczeniowa, sprawność kanałów komunikacyjnych, ceny łączy. Szczęśliwie wszystkie one wraz z postępem technicznym stają się coraz wydajniejsze i tańsze.

Inżynierowie stale przesuwają barierę zasobów pamięci i mocy obliczeniowych, poszerzając pole dla coraz to nowszych funkcji, zarówno autonomicznych, jak i będących przedłużeniem ERP. Na przykład dostępne na rynku aplikacje typu CRM, windykator, terminarz i doradca asortymentu są doskonałym wsparciem do podejmowania szybkich decyzji w terenie. Informacje gromadzone i przekazywane przez urządzenia mobilne do hurtowni danych stanowią podstawę tworzenia przekrojowych raportów. Raporty te są narzędziem do analizy zmian rynkowych praktycznie w czasie rzeczywistym. Baza CRM-owa aktualizowana z macierzystej bazy firmowej — z kontaktami, harmonogramem zadań, kalendarium spotkań — może być na bieżąco uzupełniana instrukcjami z centrali, a ich wykonanie kontrolowane przez zwierzchników równie łatwo jak import zamówień. To kreuje zupełnie nowy model zarządzania, w którym kierownicy uczestniczą w zdarzeniach, a nie dowiadują się o nich z dużym opóźnieniem.

Na rynku dostępne jest rozmaite oprogramowanie do mobilnych terminali i najczęściej realizuje ono zadania specyficzne dla pracowników działu handlowego.

Łatwo wyobrazić sobie oczywiście, że software tego typu będzie służył brygadom remontowym, inspekcji technicznej itd., czyli pozwalał na wzrost efektywności pracy w wielu innych dziedzinach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dariusz Król

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Dane z terenu