Dane z USA pociągnęły do góry rynki w Europie

WARBUD SPÓŁKA AKCYJNA
13-08-2002, 18:43

LONDYN (Reuters) - Wtorkowe sesje w Europie kończyły się zwyżkami, ponieważ opublikowane po południu dane potwierdziły, że amerykańscy konsumenci nie zwalniają tempa zakupów. Dodatkowo przed spotkaniem Fed rosły indeksy na Wall Street.

"Wall Street zachowywało się ostatnio bardzo spokojnie" - powiedział Michael O'Sullivan, analityk z Commerzbanku, według którego odbicie w Europie jest właśnie wynikiem wzrostów w USA.

Zarząd Rezerwy Federalnej przedstawi swoją decyzję w sprawie stóp procentowych o godzinie 20.15, a więc po zamknięciu wszystkich giełd europejskich.

Wprawdzie mało kto spodziewa się obniżki stóp, ale wśród ekspertów rośnie przekonanie, że amerykański bank centralny może podać, iż dla USA obecnie większym ryzykiem jest nawrót recesji niż inflacja.

"Nikt poważny nie oczekuje po Fed obniżki" - powiedział O'Sullivan.

"Co natomiast mogą zrobić, to zasugerować że do końca roku jeszcze raz zredukują stopy" - dodał.

W ciągu dnia Departament Handlu podał, że sprzedaż detaliczna wzrosła w lipcu o 1,2 procent, a po wyłączeniu sprzedaży samochodów o 0,2 procent.

Obie dane są zgodne z oczekiwaniami, ale część analityków i tak odbiera je pozytywnie.

"To dobre dane" - powiedział Matthew Wickens, analityk z ABN Amro.

"Gdyby Amerykanie naprawdę bali się powrotu recesji i wzrostu bezrobocia, nie kupowaliby nowych samochodów na taką skalę jak to robią" - dodał.

Inny eksperci są jednak bardziej sceptyczni.

"Kluczowe pytanie brzmi, skąd pochodzą te samochody. Jeżeli z zapasów, to ta sprzedaż będzie miała zerowy wpływ na PKB" - powiedziała Jane Edwards, analityk z banku Lehman Brothers.

Do godziny 18.35 indeks Eurotop 300 wzrósł o 0,97 procent. Od 24 lipca, kiedy wskaźnik ten znalazł się na poziomie najniższym od pięciu lat, wzrósł on o 7,5 procent.

Indeks blue-chipów Euro Stoxx 50, który od początku roku spadł o 28 procent, zyskał 0,83 procent.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WARBUD SPÓŁKA AKCYJNA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Dane z USA pociągnęły do góry rynki w Europie