Dane zachęciły do zakupów

Paweł Kubisiak
opublikowano: 16-08-2006, 00:00

Po poniedziałkowych, nieśmiałych wzrostach, wywołanych zawieszeniem broni na Bliskim Wschodzie, wtorkowa sesja przyniosła na Wall Street prawdziwy szał zakupów. A wszystko za sprawą niskiej inflacji PPI, która daje nadzieje, że amerykańskie władze monetarne wstrzymają się z podnoszeniem stóp procentowych. Przed tygodniem zarząd Rezerwy Federalnej pozostawił wartość stopy referencyjnej na poziomie 5,25 proc. Była to pierwsza przerwa w zacieśnianiu polityki pieniężnej od 17 miesięcy. Wtorkowe dane wskazują, że może nie być ostatnia.

W lipcu inflacja producentów PPI wzrosła o 0,1 proc. wobec oczekiwań na poziomie 0,3 proc. Inflacja bazowa PPI, nie uwzględniająca cen żywności i energii, spadła o 0,3 proc., przy spodziewanym wzroście o 0,2 proc.

Po takim raporcie inwestorzy ruszyli do kupna akcji. Duży popyt towarzyszył akcjom Home Depot, rosnącym oponad 3 proc. Największa na świecie sieć sklepów wyposażenia domów poinformowała, że jej zysk netto wzrósł w drugim kwartale o 5,3 proc. Wynik właściciela 2050 sklepów był lepszy od oczekiwań. Znacznie gorszy był raport Wal-Mart, którego akcje staniały o 1 proc. Największa na świecie sieć detaliczna odnotowała spadek zysku po raz pierwszy w ciągu ostatniej dekady.

Z dużym niepokojem czekali na rozpoczęcie notowań akcjonariusze Della. Największy producent komputerów na świecie ogłosił zamiar wymiany baterii produkcji Sony, zastosowanych w 4,1 mln jego notebooków. Litowe baterie zbyt mocno się nagrzewają, co grozi pożarem. Koncern nie spodziewa się finansowej zapaści z powodu wymiany, więc rynek pozytywnie ocenił operację. To wzmacnia markę Della. Kurs spółki wzrósł o 4 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Dane zachęciły do zakupów