Dase wskrzesi lokalne tygodniki

MZAT
opublikowano: 05-06-2012, 00:00

Spółka z NewConnect inwestuje w prasę na Dolnym Śląsku. Chce stworzyć regionalną grupę medialną.

Dobre wieści dla prasy płyną spod sudeckich szczytów. Świdnicka Dase Financial Group uważa, że pogłoski o nieuchronnej śmierci papierowych gazet są znacznie przesadzone. Notowana na NewConnect grupa chce wprowadzić na mały parkiet portfelową spółkę Arete, inwestującą w lokalne tygodniki.

— Arete ma już podpisaną umowę z autoryzowanym doradcą i powinna wejść na NewConnect do końca sierpnia. W maju spółka, która prowadzi portale informacyjne dla mieszkańców Wałbrzycha i Świdnicy, wznowiła wydawanie „Tygodnika Świdnickiego”, w przyszłym tygodniu zaś podpiszemy umowę kupna kolejnego tygodnika, wychodzącego w dawnym województwie wałbrzyskim — mówi Sebastian Owczarski, prezes Dase.

Pod pieczą Dase Arete będzie chciało też stworzyć tytuł w samym Wałbrzychu i przejąć kolejne gazety z obszaru całego Dolnego Śląska.

— Chcemy stworzyć grupę medialną wydającą lokalne tygodniki, w których 70-80 proc. treści będzie unikatowych, a reszta będzie wspólna, by czytelnicy mogli dowiedzieć się o wydarzeniach z innych regionów. Stworzymy też mobilną wersję tych tytułów — zapowiada Sebastian Owczarski. Plany podboju rynku prasowego opierają się na… sektorze bankowym. Konkretnie — na Multibanku, którego 5 placówek franczyzowych prowadzi Dase i czerpie z tego większość pieniędzy przeznaczanych na inwestycje kapitałowe.

— W zeszłym roku 90 proc. przychodów i zysków dawała nam działalność bankowa. Jednak już w pierwszym kwartale tego roku proporcje się zmieniły i 55 proc. zysków zapewniła działalność venture capital — mówi prezes Dase. W 2011 r. Dase miało 3,2 mln zł przychodów i 200 tys. zł zysku netto. Prognozy na ten rok zakładają 3,85 mln zł przychodów i 900 tys. zł zysku netto. Działalność bankowa ma składać się już tylko na jedną trzecią zarobku.

— Chcemy inwestować w małe spółki z sektora IT, prowadzące ciekawe portale internetowe. Myślimy też o studiu graficznym. Nasza strategia zakłada, że z inwestycji zaczniemy wychodzić po 3-4 latach, zmniejszając udział w spółkach portfelowych z około 60 proc. do 15- -20 proc. W tym roku, oprócz Arete, chcemy wprowadzić na NewConnect spółki YoSoftware i MyFinanse — mówi Sebastian Owczarski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MZAT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu