Dave Brubeck i KenVandermark

Robert Buczek
opublikowano: 18-11-2005, 00:00

23 listopada w Filharmonii Narodowej w Warszawie zagra jeden z najwybitniejszych i najoryginalniejszych twórców w całej historii jazzu — Dave Brubeck.

Artysta, który 6 grudnia 2005 r. skończy 85 lat, złoty wkład do światowego dziedzictwa jazzu wniósł już w latach 50. Jego kwartet z saksofonistą altowym Paulem Desmondem, kontrabasistą Gene’em Wrightem i perkusistą Joe’m Morello odkrył przed muzyką jazzową zupełnie nowe, niespenetrowane wcześniej rejony. Brubeck, pobierający w młodości lekcje muzyki klasycznej i studiujący nowoczesną kompozycję u Dariusa Milhauda, odważył się „narazić” zarówno środowisku „klasycznemu”, jak i „jazzowemu”. Zaczął łączyć różne stylistyki, stosował niespotykane wcześniej w jazzie zabiegi kompozytorskie, komplikował rytmy, zasymilował z idiomem jazzu klasyczne formy, takie jak fuga i rondo. Co ciekawe, najsłynniejsza bodaj kompozycja w repertuarze Dave’a Brubecka — „Take Five” — nie jest jego dziełem, lecz Paula Desmonda, zapomnianego już nieco geniusza saksofonu altowego i jednego z czołowych kreatorów stylu cool.

W Warszawie Dave’owi Brubeckowi towarzyszyć będą: saksofonista altowy Bobby Militello, basista Michael Moore oraz perkusista Randy Jones.

Ken Vandermark to kolejna wielka postać jazzu. Brubecka oraz młodszego o 44 lata Vandermarka dzieli niemal cała historia nowoczesnego jazzu, ale łączy jedno — nieortodoksyjne podejście do jazzowej materii. Liczba projektów, których animatorem jest Vandermark, może przyprawić o zawrót głowy. Dość powiedzieć, że tylko w 2004 r. saksofonista nagrał pięć płyt w różnych składach, zawierających zadziwiające bogactwo muzyki, łączącej jazz spod znaku Braxtona i Colemana, swobodną improwizację, elementy rocka, rozwiązania formalne rodem z muzyki współczesnej oraz imponującą porcję mistrzowskich fraz granych na saksofonie tenorowym i klarnecie basowym. Zespołu The Vandermark 5 będzie można posłuchać 20 listopada (g. 21.00) na Scenie na Piętrze w Poznaniu, 21 listopada (g. 20.00) w Ośrodku Działań Artystycznych Firlej we Wrocławiu oraz 22 i 23 listopada (g. 19.30) w krakowskiej Alchemii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Buczek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy