DB: Złoty zyska w przyszłym roku

W 2019 r. waluty rynków wschodzących umocnią się, a tendencja ta nie ominie złotego, zapowiada Deutsche Bank.

Kończący się rok nie był udany dla walut z rynków wschodzących. Ich średnie straty wobec dolara wyniosły już po korekcie o stopy procentowe 4 proc., do czego przyczyniła się siła amerykańskiej waluty, zaostrzanie polityki Fedu oraz obawy przed globalnym spowolnieniem i napięciami handlowymi. Zdaniem Deutsche Banku, 2019 r. przyniesie odwrócenie tych tendencji. Waluty rynków wschodzących zyskają do dolara po korekcie o stopy procentowe 6 proc., czemu towarzyszyć będzie umocnienie euro do amerykańskiej waluty.

„W 2019 r. dynamika globalnego wzrostu zbliży się do potencjalnej. Lwia część dostosowania najbardziej podatnych rynków wschodzących wydaje się już być za nami. Silne spowolnienie na rynkach wschodzących z lat 2014-2016 było związane z wcześniejszym nadmiernym zlewarowaniem i dlatego nie powinno się powtórzyć w 2019 r. Ogólnie rzecz biorąc, obawy o wzrost są przesadzone” — oceniają specjaliści Deutsche Banku w strategii na rok 2019.

Według nich w krótkim terminie złoty ma szansę zachowywać się najlepiej wśród ważniejszych walut środkowoeuropejskich, a to ze względu na ostatnią słabość, niską wycenę oraz silny popyt wewnętrzny. Za umocnieniem złotego w najbliższych tygodniach przemawiają także niewielkie zaangażowanie inwestorów zagranicznych na rynku obligacji, stosunkowo dobrze zdywersyfikowana gospodarka, wysokie zagraniczne inwestycje bezpośrednie oraz odprężenie na linii Warszawa — Bruksela. Czynnikiem ryzyka jest natomiast to, że mimo nasilenia presji inflacyjnej RPP utrzyma łagodną politykę.

„Choć w grudniu inflacja pozostanie niska, to dalszy silny wzrost nominalnych wynagrodzeńoraz wyższe ceny elektryczności wywrą presję na dynamikę wzrostu cen w 2019 r. (już w drugim kwartale inflacja może znacząco przekroczyć cel NBP). RPP zasygnalizowała, że do 2020 r. nie będzie podwyższać stóp i jeśli nie zmodyfikuje swojego stanowiska, będzie jej groziło znalezienie się w sytuacji jej węgierskiego odpowiednika” — piszą autorzy raportu, według których notowania euro będą zmierzały w krótkim terminie w kierunku 4,20 zł.

Zdaniem Deutsche Banku, wzrost gospodarczy, który w tym roku sięgnie 4,8 proc., w 2019 r. spowolni do 3,5 proc. (jego motorem pozostanie popyt wewnętrzny, a wkład eksportu netto spadnie poniżej zera ze względu na rosnący import). Głównymi zagrożeniami są spowolnienie w inwestycjach, związane z potencjalnymi wiadomościami o napięciach w stosunkach z UE, warunkowość przyznawania funduszy unijnych po 2020 r. oraz ewentualne spowolnienie w strefie euro, związane z zawirowaniami wokół Włoch i brexitu. Tymczasem afera KNF nie powinna skutkować powstaniem ryzyka systemowego w sektorze bankowym, zapowiadają specjaliści Deusche Banku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu