Molier klasyk sprawia kłopoty polskim reżyserom. Poza nielicznymi wyjątkami historia polskiego teatru nie zna wybitnych spektakli molierowskich. Główną atrakcją krakowskiego festiwalu „Dedykacje” będą zatem występy zespołów zagranicznych. Przekonamy się, jak przebiega walka o Moliera współczesnego: wyśmienitego połączenia komedii z tonem serio. Przyjeżdża nie byle kto, bo m.in. Paolo Rossi (słynny aktor Giorgio Strehlera) z autorskim spektaklem „Projekt Moliere”, Jiri Menzel (reżyser „Pociągów pod specjalnym nadzorem”) z „Chorym z urojenia” z Teatrem Komedija w Zagrzebiu (spektakl w Barbakanie!). Zobaczymy też „Szelmostwa Skapena” z Rygi i „Grzegorza Dyndałę” z Lyonu.
Z powodów finansowych nie udało się sprowadzić Komedii Francuskiej, ale chętni zobaczą projekcje wideo jej spektakli. Polskę reprezentują cztery przedstawienia — ze „Szkołą żon” warszawskiego Teatru Narodowego na czele. W programie także projekcje filmowe („Moliere” A. Mnouchkina oraz „Śmierć Moliera” R. Wilsona), wystawa „Molier na scenach krakowskich”, koncert oraz happeningi.
„Dedykacje” są nowym festiwalem. Co dwa lata urządzane będą na przemian spotkania baletowe i teatralne — dedykowane twórcy lub kierunkowi. Za dwa lata — Czechow!
Kraków. Spektakle: 4-8 października. Szczegółowe informacje o festiwalu „Dedykacje” i bilety: (12) 422 40 22