Deficyt decyzyjny

Paweł Janas
10-12-2004, 00:00

Czy będzie mniej państwa w sektorze paliwowym? Wiele wskazuje na to, że nie. Chyba że coś drgnie przed wyborami.

W środę wicepremier Jerzy Hausner poinformował, że rząd nie podjął jeszcze decyzji co do dalszej prywatyzacji firm sektora paliwowego. Na to czeka kilka spółek. Teoretycznie najbardziej zaawansowane są prace przy sprzedaży Grupy Lotos, drugiej pod względem wielkości krajowej spółki paliwowej. W styczniu walne spółki ma zadecydować o konsolidacji z rafineriami południowymi oraz Petrobaltikiem. Powiększony Lotos we wrześniu 2005 r. ma trafić na giełdę.

— Do czerwca powinien być gotowy prospekt emisyjny — twierdzi Krzysztof Żyndul, prezes Nafty Polskiej.

Wcześniej prospekt miał być gotowy w grudniu, a debiut w pierwszym kwartale 2005 r.

Trzecie podejście

Znacznie gorzej wygląda postęp prac przy trzecim etapie prywatyzacji PKN Orlen. Z pewnością nie sprzyja mu zamieszanie związane z pracami komisji śledczej.

— Nafta wstępnie analizuje różne scenariusze. W grę wchodzi możliwość konsolidacji z innymi firmami naftowymi — mówi szef Nafty Polskiej.

Podkreśla, że wybrany wariant musi uwzględniać interesy państwa — w tym bezpieczeństwo energetyczne. Tu kluczowe jest rozwiązanie sprawy Naftoportu, umożliwiającego dywersyfikację dostaw ropy. Skarb chce odzyskać nad nim kontrolę. Koncepcja zakłada, że państwowe Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych odkupi udziały od pozostałych udziałowców: Orlenu, Lotosu i J&S.

— Sądzę, że rozmowy sfinalizujemy na przełomie tego i następnego roku — twierdzi enigmatycznie Krzysztof Żyndul.

Logistyczny labirynt

Nadal nie powstał też tzw. zintegrowany operator logistyczny (ZOL). Nowa spółka miałaby na równych zasadach świadczyć usługi magazynowe i przesyłowe dla firm paliwowych. Koncepcja jego budowy — oparta na majątku Naftobaz z udziałem PKN Orlen i zagranicznego inwestora — upadła. Nafta Polska informowała kilka miesięcy temu, że w zamian rozważany jest wariant wejścia Naftobaz na GPW.

— Prace nad powstaniem ZOL trwają. W sprawie debiutu giełdowego Naftobaz nie są prowadzone procesy przygotowawcze — przyznaje Krzysztof Żyndul.

Analitycy potwierdzają spowolnienie prywatyzacji.

— Przyspiesza wtedy, gdy zbliżają się wybory. Spodziewam się więc, że liczne deklaracje w tej sprawie pojawią się dopiero latem przyszłego roku — ironizuje Andrzej Szczęśniak, ekspert paliwowy Centrum im Adama Smitha.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Deficyt decyzyjny