Deniz IC udzieli gwarancji bankowych dla Wilanowa

Paweł Mazur
opublikowano: 21-08-2001, 00:00

Deniz IC udzieli gwarancji bankowych dla Wilanowa

Deniz Investment Company zablokuje na swoim koncie 5 mln USD (ponad 20 mln zł) z przeznaczeniem pieniędzy na gwarancje bankowe pod budowę siedziby wilanowskiego ratusza. Inwestycja, której wartość szacuje się na 16 mln zł, realizowana przez spółkę Ratusz Wilanów ma ruszyć za miesiąc.

Przynajmniej o miesiąc przesunie się termin rozpoczęcia prac budowlanych przy wznoszeniu nowej siedziby ratusza dla gminy Wilanów.

Termin z poprawkami

Pierwotnie budowa, której szacunkową wartość określono na 16 mln zł, miała ruszyć w sierpniu.

— Musieliśmy nanieść poprawki w projekcie technicznym. W ciągu kilkunastu najbliższych dni powinno zostać wydane pozwolenie na budowę. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, kamień węgielny pod inwestycję zostanie wmurowany pod koniec września — mówi Michał Strulak, burmistrz gminy Wilanów.

Obecnie trwają przygotowania do przetargu, który wyłoni generalnego wykonawcę projektu. Cykl realizacji budowy przewidziano na 12 miesięcy, co oznacza jej zakończenie w okolicach września 2002 roku.

Decyzja w sierpniu

Do końca sierpnia powinna rozstrzygnąć się sprawa gwarancji bankowych, które mają być udzielone gminie Wilanów.

— Chodzi o lepsze zabezpieczenie, zgodnie z wcześniejszą umową, interesów gminy w całym przedsięwzięciu — dodaje burmistrz Strulak.

O gwarancje bankowe stara się obecnie firma Deniz Investment Company, z którą gmina utworzyła spółkę inwestorską Ratusz Wilanów. Gmina ma w niej około 80 proc. udziałów. Deniz IC w myśl wcześniejszej umowy zobowiązał się do sfinansowania budowy budynku ratusza. W zamian za to spółka otrzyma 2,2 ha terenu, przyległego do nowej siedziby gminy. Na działce tej spółka Ratusz Wilanów zamierza postawić osiedle mieszkaniowe. Na koncie Deniz IC ma dojść do zablokowania środków w kwocie 5 mln USD, czyli ponad 20 mln zł, z przeznaczeniem na wspomniane gwarancje.

— Gwarancje bankowe wejdą w życie w momencie uzyskania pozwolenia na budowę ratusza. Gdyby doszło do sytuacji, że nie będziemy w stanie wywiązać się z umów, wówczas gmina będzie miała środki na dokończenie inwestycji — mówi Arkadiusz Mazur, członek zarządu Deniz IC.

Dualizm władzy

Plan budowy wilanowskiej siedziby władz gminy nabrał rozgłosu po tym, jak okazało się, że wierzyciel założyciela spółki Deniz IC wystąpił na drogę sądową w celu odzyskania długu sprzed kilku lat w kwocie ponad 1 mln USD (ponad 4 mln zł).

Sprawa trafiła do komornika, który zajął wcześniej udziały w firmie, należące zarówno do prezesa (obywatela tureckiego) jak i jego żony, współwłaścicielki Deniz IC. Wierzyciel, wykorzystując uprawnienia, odwołał cały zarząd firmy Deniz po tym, jak sąd nadał klauzulę wykonalności nakazowi zapłaty długu wobec właścicieli firmy. Odpowiedzią władz Deniz IC było złożenie doniesienia do prokuratury o popełnieniu przestępstwa. Sprawa dotyczyła m.in. zarzutu fałszowania dokumentów, nakazujących zapłatę długu.

W efekcie w firmie Deniz IC funkcjonowały równolegle dwa zarządy. Jak twierdzi Arkadiusz Mazur, dualizmu władzy z spółce już nie ma, gdyż komornik umorzył egzekucję z udziałów, a zarząd spółki w pierwotnym składzie został wpisany do rejestru. Zdaniem Dariusza Przybyły, który chce odzyskać pieniądze, komornik nie miał podstaw prawnych do wydania takiej decyzji, a samo postanowienie, które nie jest prawomocne, zostało już zaskarżone.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Mazur

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Deniz IC udzieli gwarancji bankowych dla Wilanowa