Design dla zielonych technologii

opublikowano: 12-12-2014, 00:00

Resort środowiska idzie za ciosem. Ma już prężnie działający program GreenEvo, teraz rusza z programem dla firm DesignEvo.

Zachęcony sukcesem projektu GreenEvo, promującego na arenie międzynarodowej zielone technologie, wytwarzane przez polskie małe i średnie przedsiębiorstwa, resort środowiska zaprezentował jego kolejną odsłonę — DesignEvo. Ministerstwo chce w ten sposób zachęcić firmy, nad którymi sprawuje pieczę, do skupienia się nie tylko na stronie technologicznej przedsięwzięć, ale również ich nowoczesnym wyglądzie i odnawialności. W ramach DesignEvo przedsiębiorcy przejdą szkolenie z zakresu gospodarki cyrkularnej (circular economy; „okrężnej”, stawiającej nacisk na jak najmniejsze zużycie zasobów naturalnych, ekoprojektowanie, wykorzystanie czystej produkcji i powtórne przetwarzanie), realizowane we współpracy z firmami projektowymi, których nabór rozpocznie się niebawem. Połączenie działań inżynierów z projektantami przemysłowymi ma zwiększyć efektywność energetyczną ich rozwiązań.

— DesignEvo ma pomóc firmom w kreowaniu produktów,które są przyjazne środowisku, dobrze wyglądają, a jednocześnie mogą być powtórnie przetworzone i wykorzystane — wyjaśnia Maciej Grabowski, minister środowiska. DesignEvo będzie stanowić również platformę networkingu i wymiany doświadczeń.

— Przygotujemy warsztaty, które pomogą inżynierom z GreenEvo, jak i projektantom przemysłowym, stworzyć produkt odpowiadający wymogom gospodarki cyrkularnej. Chcemy też uczyć, w jaki sposób można przechodzić na gospodarkę o bardziej zamkniętym obiegu i realizować inicjatywę „Europy 2020”, w której mówi się o oszczędności zasobów — dodaje Agnieszka Kozłowska-Korbicz, koordynator GreenEvo. Podczas inauguracji projektu zaprezentowano również firmę, która jako pierwsza uzyskała świadectwo weryfikacji technologii w ramach europejskiego systemu ETV. Uzyskała je firma polska spółka Asket, twórca maszyny Biomasser do produkcji ekologicznego brykietu ze słomy i siana. Asket jest laureatem pierwszej edycji GreenEvo — Akcelerator Zielonych Technologii. Kolejny już nabór do projektu zostanie uruchomiony w styczniu 2014 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu