Detal pochłonie zyski BRE Banku

Beata Tomaszkiewicz
opublikowano: 25-01-2001, 00:00

Detal pochłonie zyski BRE Banku

W 2006 r. instytucja chce wykazać 19-proc. zwrot z kapitału

Do czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej BRE Bank zamierza wykorzystać szansę zyskania możliwie największego udziału w rynkach: korporacyjnym, inwestycyjnym, asset management i detalicznym. Właśnie przygotował misterny plan rozwoju. Zysk netto BRE Banku za rok 2000 wyniósł 355,4 mln zł.

Wojciech Kostrzewa, prezes BRE Banku, nie zdecydował się na ujawnienie prognoz wyników na rok 2001. Według najnowszych prognoz analityków, zysk po 2001 r. zamknie się w przedziale 332 mln zł- 401 mln zł. Najniżej możliwości BRE oceniają przedstawiciele Nomury, a najwyżej CDM Pekao SA.

Tak czy inaczej, każdego roku bank zamierza przeznaczać 1/3 zysku netto na wypłatę dywidendy. Reszta będzie podwyższała fundusze własne instytucji.

Mocno detalicznie

W najbliższych latach BRE zamierza koncentrować się na czterech obszarach biznesu — bankowości korporacyjnej, inwestycyjnej, asset management razem z private-banking oraz detalicznej.

Największą uwagę BRE Banku skupiają klienci indywidualni.

— Licząc od 2000 r. przez trzy lata zamierzamy przeznaczyć na cały projekt bankowości detalicznej 50 mln dolarów. W pełni zinformatyzowany mBank pochłonie marginalną część tej kwoty. Najwięcej pieniędzy przeznaczymy na Multibank, który ma obsługiwać klientów przez sieć oddziałów — mówi Wojciech Kostrzewa.

Multibank wystartuje nie wcześniej niż w czerwcu 2001 r. Już wiadomo, że będzie miał około 50 oddziałów, a nie jak wcześniej planowano 100. Ma oferować pełen pakiet produktów depozytowo- -kredytowych, ale już nie po tak atrakcyjnych cenach jak mBank.

Do odmiany mBank zaproponuje w drugiej połowie roku karty kredytowe, a także dostęp do kont właścicielom małych i średnich przedsiębiorstw.

Multibank i mBank mają działać jako spółki zależne BRE.

— Planujemy, że oba z czasem będą notowane na giełdzie. Jeden z nich zostanie upubliczniony dzięki Bankowi Częstochowa. W obu tych spółkach chcemy zachować pakiet kontrolny — wyjaśnia Wojciech Kostrzewa.

Zarządzanie aktywami

BRE zamierza także mieć pakiety większościowe w spółkach zarządzających aktywami. Jego celem jest, by fundusze, którymi zarządza, i to zarówno inwestycyjne, jak i OFE, podobnie jak w zeszłym roku należały do rynkowej czołówki.

— Należący do BRE TFI Skarbiec jest z 39-proc. udziałem w rynku największym funduszem inwestycyjnym. Natomiast fundusz emerytalny Skarbiec był jednym z nielicznych, które pomnożyły majątek klientów — mówi Wojciech Kostrzewa.

Dodaje, że równie ważna dla BRE jest bankowość inwestycyjna. Jednym z ważniejszych wydarzeń było w ubiegłym roku nabycie kontrolnego pakietu Optimusa i odsprzedanie go ITI.

— W centrum naszego zainteresowania będą spółki nowej gospodarki — zapewnia Wojciech Kostrzewa.

Dodaje, że bankowość inwestycyjna nadal będzie jednym z najważniejszych źródeł dochodu BRE.

Wyrównanie dochodów

W ciągu najbliższych pięciu lat ma się natomiast zmienić struktura zysku operacyjnego banku. Obecnie 56-proc. udział ma w nim bankowość korporacyjna, 26-proc. inwestycyjna i 18-proc. zarządzanie aktywami. Celem zarządu BRE jest spadek udziału w zysku operacyjnym bankowości korporacyjnej, choć nadal ma ona mieć mocniejszą pozycję niż inne piony. Jednak z czasem około 20 proc. tego wyniku ma tworzyć bankowość detaliczna.

Spółce w najbliższych latach nie powinno zabraknąć kapitału na rozwój, biorąc pod uwagę przeznaczanie dwóch trzecich zysku na jego podwyższanie.

— W związku z tym nie planujemy żadnej nowej emisji akcji. Dość wysokie zyski zapewnią nam dostatek kapitałów — twierdzi Wojciech Kostrzewa.

Analitycy uważają, że BRE Bank szybki wzrost ma już jednak za sobą. Dlatego strategię na najbliższe lata oceniają jako program stabilnego wzrostu. Ich zdaniem, szczególnie istotne jest wejście BRE na rynek detaliczny, co pozwoli mu zyskać źródło taniego pieniądza. Natomiast zwiększona aktywność banku na rynku inwestycyjnym sprawia kłopot przy prognozowaniu wyników, które tym samym stają się mniej przewidywalne. Pocieszające dla drobnych inwestorów jest jednak to, że BRE planuje wypłacanie sporej części zysków w postaci dywidendy, zaś nie zamierza rozpraszać akcji kolejnymi emisjami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Detal pochłonie zyski BRE Banku