Detektyw może więcej

Dorota Kaczyńska
12-12-2005, 00:00

Licencja detektywistyczna daje uprawnienia, które mogą się przydać w procesie windykacyjnym. Detektywi są wykorzystywani przez windykatorów w trudnych przypadkach.

Choć często mają wspólny cel — rzadko ze sobą współpracują. I nic nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie sytuacja się zmieni.

— Prawdopodobnie jednak firmy z branży detektywistycznej będą poszerzać swoją ofertę o dochodzenie należności. Już dziś trafia do nich wiele spraw związanych z długami powstałymi w sektorze B2B. Do firm detektywistycznych zgłaszają się także klienci zainteresowani przeprowadzeniem wywiadu gospodarczego, związanego z kondycją finansową kontrahenta — wyjaśnia Krzysztof Matela, szef firmy EBG Investments, prezes Polskiego Związku Windykacji.

Z jego opinią nie zgadza się jednak Andrzej Mańkowski, szef firmy AVS Polska. Jego zdaniem, to raczej firmy windykacyjne starają się powiększyć swoją ofertę o usługi detektywistyczne.

Zdobyć uprawnienia

Firmy, które chcą oferować usługi detektywistyczne, muszą uzyskać wpis do rejestru tzw. usług regulowanych w zakresie usług detektywistycznych. Rejestr ten jest prowadzony przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

— Samo zatrudnienie licencjonowanego detektywa nawet na umowę o pracę nie uprawnia do realizacji za jego pośrednictwem takich usług — zaznacza Andrzej Mańkowski.

Jeśli zatem firmy windykacyjne decydują się na świadczenie usług detektywistycznych — zazwyczaj same starają się uzyskać niezbędne uprawnienia, a następnie zatrudniają detektywów do wykonywania poszczególnych zadań.

— Współpraca ta dotyczy zazwyczaj odnalezienia majątku dłużnika, zbadania jego sytuacji majątkowej bądź odnalezienia jego samego — mówi Andrzej Mańkowski.

Dzięki licencji

Co może detektyw, a czego nie wolno pracownikom firmy windykacyjnej? Kluczem do odpowiedzi są zapisy ustawy o usługach detektywistycznych. Wynika z niej, że usługi detektywistyczne polegają na uzyskiwaniu, przetwarzaniu i przekazywaniu informacji o osobach, przedmiotach i zdarzeniach. Muszą być realizowane na podstawie umowy zawartej ze zleceniodawcą.

— Wymienionych w ustawie czynności detektywistycznych nie wolno wykonywać pracownikom firm windykacyjnych. Przekroczenie tego zakazu grozi karą pozbawienia wolności do dwóch lat —wyjaśnia Andrzej Mańkowski.

Usługi detektywów mogą więc stanowić skuteczne narzędzie wspomagające odzyskiwanie wierzytelności trudnych, np. takich, które bezskutecznie podlegały już kilkukrotnie procedurom windykacyjnym.

— Licencja detektywistyczna daje bowiem uprawnienia np. do ustalania i potwierdzania tożsamości, adresów zameldowania oraz poszukiwania osób ukrywających się, wykorzystując do tego celu urządzenia rejestrujące obraz i dźwięk. Jest to jednak proces zbyt kosztowny dla firm windykacyjnych — utrzymuje Krzysztof Matela.

Zapewnia, że duże spółki tego typu, działające na rynku obrotu wierzytelnościami masowymi, zarządzają procesami windykacji w taki sposób, by optymalizować wszelkie związane z tym koszty. Zamiast korzystania z usług detektywistycznych raczej rozbudowują własne jednostki stacjonarne i terenowe.

— Nie ma ekonomicznego uzasadnienia podejmowania działań detektywistycznych w przypadku pakietu spraw zleconych np. przez operatora telewizji kablowych, gdzie średnia wartość długu wynosi 250 zł, a ustalona prowizja za sukces dla firmy windykacyjnej sięga kilku lub kilkunastu procent — twierdzi Krzysztof Matela.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Kaczyńska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / / Detektyw może więcej