Czytasz dzięki

Deweloperzy budują ile się da

DI
opublikowano: 11-07-2012, 10:07

Rynek został zasypany nowymi mieszkaniami. Gdzie oferta wzrosła najbardziej i czy faktycznie wszędzie zwiększyła się liczba oferowanych mieszkań?

Najnowsze wyniki monitoringu inwestycji deweloperskich systematycznie prowadzonego przez dział badań i analiz firmy Emmerson na potrzeby raportów kwartalnych opisujących rynki mieszkaniowe Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Poznania, Gdańsk, Łodzi i Katowic wykazały, że i tak rekordowa oferta w większości monitorowanych miast po raz kolejny wzrosła.
Na koniec czerwca 2012 r. w analizowanych miastach w ofercie było już ponad 56,3 tys. mieszkań. Trzy miesiące wcześniej liczba ta była mniejsza o 5 tys.

W Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku i Łodzi padły kolejne rekordy. Klienci w tych miastach nie mieli jeszcze tak dużego wyboru nowych mieszkań. Co więcej, skala wzrostu oferty w ujęciu kwartalnym robi naprawdę duże wrażenie, zważywszy iż punktem odniesienia była przecież rekordowa do tej pory podaż. W ciągu II kw. 2012 r. oferta w wymienionych miastach wzrosła od 6 proc. w Warszawie do 20 proc. w Gdańsku. W rezultacie w stolicy można wybierać już spośród ponad 20 tys. mieszkań, a w Krakowie oferta zbliżyła się do poziomu 12 tys. lokali. We Wrocławiu deweloperzy mają do zaoferowania niemal 9,5 tys. mieszkań. 
Nieco inaczej prezentuje się sytuacja w Poznaniu. Tutaj również oferta wzrosła, jednak w dalszym ciągu nie udało się osiągnąć poziomu sprzed roku, gdy przekraczała ona 4,6 tys. mieszkań.
Jedynie w Katowicach, które już nie pierwszy raz zachowują się zupełnie odmiennie niż pozostałe rynki mieszkaniowe, oferta deweloperów drugi kwartał z rzędu zmniejszyła się.
Z punktu widzenia potencjalnych nabywców tak duży wybór jest z pewnością korzystny. Niestety, sama ilość mieszkań w ofercie nie sprawia, iż automatycznie stają się one bardziej dostępne. W drugiej połowie 2012 r. przyrost oferty deweloperów zdecydowanie zwolni, niemniej jednak liczba aktualnie oferowanych mieszkań z pewnością wystarczy, aby z nawiązką pokryć zgłaszany popyt.

Zobacz więcej

Mimo i tak już rekordowej podaży deweloperzy nie zwalniają tempa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane