Czytasz dzięki

Deweloperzy budują ile się da

DI
opublikowano: 11-07-2012, 10:07

Rynek został zasypany nowymi mieszkaniami. Gdzie oferta wzrosła najbardziej i czy faktycznie wszędzie zwiększyła się liczba oferowanych mieszkań?

Najnowsze wyniki monitoringu inwestycji deweloperskich systematycznie prowadzonego przez dział badań i analiz firmy Emmerson na potrzeby raportów kwartalnych opisujących rynki mieszkaniowe Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Poznania, Gdańsk, Łodzi i Katowic wykazały, że i tak rekordowa oferta w większości monitorowanych miast po raz kolejny wzrosła.
Na koniec czerwca 2012 r. w analizowanych miastach w ofercie było już ponad 56,3 tys. mieszkań. Trzy miesiące wcześniej liczba ta była mniejsza o 5 tys.

W Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku i Łodzi padły kolejne rekordy. Klienci w tych miastach nie mieli jeszcze tak dużego wyboru nowych mieszkań. Co więcej, skala wzrostu oferty w ujęciu kwartalnym robi naprawdę duże wrażenie, zważywszy iż punktem odniesienia była przecież rekordowa do tej pory podaż. W ciągu II kw. 2012 r. oferta w wymienionych miastach wzrosła od 6 proc. w Warszawie do 20 proc. w Gdańsku. W rezultacie w stolicy można wybierać już spośród ponad 20 tys. mieszkań, a w Krakowie oferta zbliżyła się do poziomu 12 tys. lokali. We Wrocławiu deweloperzy mają do zaoferowania niemal 9,5 tys. mieszkań. 
Nieco inaczej prezentuje się sytuacja w Poznaniu. Tutaj również oferta wzrosła, jednak w dalszym ciągu nie udało się osiągnąć poziomu sprzed roku, gdy przekraczała ona 4,6 tys. mieszkań.
Jedynie w Katowicach, które już nie pierwszy raz zachowują się zupełnie odmiennie niż pozostałe rynki mieszkaniowe, oferta deweloperów drugi kwartał z rzędu zmniejszyła się.
Z punktu widzenia potencjalnych nabywców tak duży wybór jest z pewnością korzystny. Niestety, sama ilość mieszkań w ofercie nie sprawia, iż automatycznie stają się one bardziej dostępne. W drugiej połowie 2012 r. przyrost oferty deweloperów zdecydowanie zwolni, niemniej jednak liczba aktualnie oferowanych mieszkań z pewnością wystarczy, aby z nawiązką pokryć zgłaszany popyt.

Mimo i tak już rekordowej podaży deweloperzy nie zwalniają tempa.
Mimo i tak już rekordowej podaży deweloperzy nie zwalniają tempa.
None
None

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane