Deweloperzy i agenci walczą o miano Liderów Nieruchomości

Partnerem publikacji jest Otodom
opublikowano: 25-11-2022, 14:39
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Ruszyła 5. edycja prestiżowego konkursu Lider Nieruchomości Otodom. W tym roku po raz pierwszy zostaną przyznane nagrody nie tylko agencjom nieruchomości, ale również deweloperom.

Lider Nieruchomości Otodom to organizowany od 2018 r. konkurs wyłaniający najlepsze agencje nieruchomości na polskim rynku. Jest to pierwsze i jedyne tego typu wydarzenie w Polsce. Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa, ponieważ organizatorzy postanowili poszerzyć rywalizację o nową kategorię, czyli deweloperów.

Anna Michałkiewicz, koordynatorka konkursu Lider Nieruchomości Otodom
Anna Michałkiewicz, koordynatorka konkursu Lider Nieruchomości Otodom

– Uznaliśmy, że przy tak dynamicznych zmianach, jakie zachodzą na rynku nieruchomości mieszkaniowych i coraz silniejszych interakcjach we wszystkich jego obszarach, konkursu Lider Nieruchomości Otodom nie powinniśmy zawężać jedynie do działalności agencji nieruchomości. Dlatego inicjatywą objęty zostanie także rynek nowych mieszkań, a o miano lidera będą mogły ubiegać się również firmy deweloperskie – mówi Anna Michałkiewicz, koordynatorka konkursu.

Konkurs składa się z czterech etapów, a metodologia badania dla agencji nieruchomości i deweloperów różni się od siebie ze względu na specyfikę procesu, z jakim ma do czynienia klient końcowy. W każdym z etapów analizowane będą m.in. dane jakościowe, poziom obsługi klienta oraz wizerunek, jaki uczestnicy konkursu budują na rynku. W kategorii pośredników nieruchomości oceniane będą wszystkie wszystkie agencje wystawiające swoje ogłoszenia w serwisie Otodom. Deweloperzy zaś mogą zgłaszać chęć udziału w ramach swojej kategorii do 6.12.2022 r. poprzez dedykowany formularz dostępny na stronie https://lidernieruchomosci.otodom.pl/formularz.

Interdyscyplinarna kapituła konkursowa

W ramach kategorii deweloperów Otodom powołał specjalną kapitułę konkursową. Znaleźli się w niej uznani eksperci związani z rynkiem nieruchomości, m.in architekci, urbaniści, aktywiści miejscy oraz analitycy trendów. Ocenią oni różne aspekty inwestycji deweloperskich, biorąc pod uwagę m.in. takie elementy, jak forma, spójność, kontekst, inkluzywność, sąsiedzkość, środowisko czy ergonomia budynków.

– Naszym celem jest wyłonienie deweloperów, którzy holistycznie podchodzą do realizacji inwestycji, biorąc pod uwagę zarówno kupujących, jak i pozostałych uczestników życia publicznego. Chcemy nagradzać inwestycje stawiające nie tylko na zysk, ale też budujące długofalową jakość, która odzwierciedla się w naszej przestrzeni, oraz gwarantujące, że nasze miasta, sąsiedztwo będą rozwijać się w sposób zrównoważony. Będziemy promować deweloperów używających dobrych praktyk architektonicznych w swoich inwestycjach. Wiąże się to z szerokim spektrum działań – ochroną przyrody, zrównoważonym projektowaniem czy estetyką budynków – mówi Maciej Franta, architekt i założyciel pracowni Franta Group Architects, członek kapituły konkursowej.

Konkurs z misją

Głównym celem konkursu Lider Nieruchomości Otodom jest edukacja i profesjonalizacja rynku oraz promowanie najlepszych praktyk, które pozwalają kształtować pozytywny wizerunek całej branży. Wraz z kolejnymi edycjami konkursu rośnie również zaufanie do zawodu pośrednika. Jak bowiem wynika z badania „Wizerunek pośrednika nieruchomości”, przeprowadzonego przez agencję IQS na zlecenie Otodom, aż 40 proc. Polaków ma dobre zdanie o usługach świadczonych przez agentów. To niemal dwukrotny wzrost w porównaniu z 2017 r., gdy taką opinię wyraziło 24 proc. pytanych. Co istotne, w gronie tych, którzy już mieli okazję korzystać ze wsparcia brokerów, odsetek pozytywnie nastawionych wzrasta do 61 proc.

– Naszą intencją jest kompleksowe zbadanie rynku i dostarczenie wszystkim jego uczestnikom rekomendacji do tego, co w swojej działalności mogą udoskonalić. Chcemy też wyróżniać tych, którzy zapewniają klientom usługi najwyższej jakości i których działalność może być wzorem do naśladowania – tłumaczy Anna Michałkiewicz. – Dlatego we współpracy z laureatami ubiegłorocznej edycji konkursu powstał m.in. Kodeks Agenta PRO, który jest zbiorem najlepszych praktyk w zakresie obsługi klienta – dodaje.

Najlepsi w Polsce

Tegoroczni laureaci zostaną wyłonieni podczas uroczystej gali finałowej, która odbędzie się w kwietniu 2023 r. Nad prawidłowym i bezstronnym przebiegiem konkursu czuwa niezależna agencja badawcza IQS.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane