Deweloperzy nie hamują

opublikowano: 24-03-2015, 00:00

Mieszkaniówka: Wyniki po dwóch pierwszych miesiącach roku pokazują, że deweloperzy nie zamierzają zmniejszać tempa

Na podstawie statystyk GUS-u z dwóch pierwszych miesięcy 2015 r. można zaryzykować stwierdzenie, że koniunktura w budownictwie mieszkaniowym powinna co najmniej dorównać ubiegłorocznej.

— Po dwóch miesiącach trudno wyciągać daleko idące wnioski na temat tegorocznych perspektyw mieszkaniówki, jednak wyniki pozwalają założyć utrzymanie ambitnego poziomu aktywności inwestycyjnej deweloperów — mówi Jarosław Jędrzyński z portalu RynekPierwotny.pl.

Apetyty rosną

Już od półtora roku deweloperzy mieszkaniowi w odpowiedzi na rosnący popyt coraz bardziej przyspieszają budowę i oddawanie do użytku nowych osiedli. W efekcie w ubiegłym roku statystyki dotyczące wydanych pozwoleń na budowę wskazywały skok o 40 proc. w stosunku do roku 2013.

Niezwykle trudno będzie deweloperom powtórzyć taki wynik w tym roku. A jednak dane GUS-u pokazują, że zdecydowanie nie dają oni za wygraną. W lutym 2015 r. deweloperzy rozpoczęli budowę 5,4 tys. mieszkań. To wynik porównywalny z analogicznym okresem roku ubiegłego i wyższy o 27,5 proc. od wyniku ze stycznia 2015 r. Jeszcze lepiej prezentują się wyniki dotyczące pozwoleń na budowę — w dwóch pierwszych miesiącach tego roku wydano ich 7 tys., czyli o 50 proc. więcej niż rok wcześniej.

— Statystyki dotyczące nowych pozwoleń na budowę są podstawowym parametrem oceny potencjału rynku. Wygląda wiec na to, że apetyt deweloperów nie tylko pozostaje ogromny, ale rośnie w miarę jedzenia — komentuje Jarosław Jędrzyński.

Niektóre firmy planują rozpoczęcie w tym roku imponującej ilości budów. Analitycy portalu Dompress.pl zebrali informacje, jakie mieszkania przygotowują w swoich nowych projektach różne firmy. Przykładowo LC Corp planuje sprzedaż mieszkań aż w piętnastu różnych inwestycjach mieszkaniowych w kilku miastach.

— Łącznie w naszej ofercie przybędzie 2 tys. nowych lokali. Rozpoczniemy inwestycje w największych miastach: w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu czy Gdańsku. W pierwszej kolejności będziemysprzedawać kolejne etapy już realizowanych osiedli. Następnie rozpocznie się budowa dwóch nowych osiedli w Warszawie i dużego kompleksu w Krakowie przy ul. Wrocławskiej. Pozostałe inwestycje zaplanowaliśmy na II połowę roku. Ceny zależnie od miasta wahać się będą od 3,8 tys. zł do 8,1 tys. zł za 1 mkw. — opowiada Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp.

W Gdańsku Euro Styl planuje osiedle na pograniczu Oliwy i Przymorza, pomiędzy ulicami Beniowskiego i Droszyńskiego. W najbliższym czasie powstaną trzy pierwsze budynki, w których znajdą się mieszkania o powierzchni od 40 do 100 mkw. Kolejny kompleks tej firmy powstanie w Pruszczu Gdańskim. Firma Wawel Service również ma bogate plany.

— Mamy grunty pod budowę mieszkań o powierzchni blisko 120 tys. mkw. W 2015 r. wprowadzimy do sprzedaży co najmniej pięć nowych inwestycji, z których cztery będą w Krakowie, a jedna w Warszawie — zapowiada Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service.

Plany zabudowy stolicy

Najambitniejsze plany mają deweloperzy budujący w Warszawie. Przykładowo Polnord odda w tym roku aż 18 nowych osiedli. Powstanie w nich łącznie 2,5 tys. mieszkań w standardzie popularnym.

— Ceny mieszkań w większości będą mieścić się w limitach programu Mieszkanie dla młodych. Najwięcej będzie dwupokojowych o powierzchni od 35 do 50 mkw. i trzypokojowych (od 50 do 75 mkw.) — mówi Tomasz Sznajder, wiceprezes Polnordu.

Firma Matexi również planuje kilka dużych inwestycji w stolicy. Po pierwsze będzie to osiedle przy ulicy Pereca w ścisłym centrum Warszawy. Kolejne osiedle to Apartamenty Marymont oraz następny etap projektu Kolska od Nowa. Natomiast Dolcan planuje dalsze etapy osiedli, które już wprowadzono na rynek. Będą to: II i III etap kompleksu Kamyk Zielony, IV faza osiedla Rudy Rydz, III etap Ogrodów Ochota oraz IV i V etap osiedla Konik Polny.

— Zamierzamy również wprowadzić do oferty dwa zupełnie nowe kompleksy, czyli Osiedle Moderna w Warszawie i Osiedle Champion w podwarszawskich Ząbkach — zapowiada Anna Sitnik, dyrektor sprzedaży w firmie Dolcan. Marvipol w II połowie roku wprowadzi do sprzedaży kolejny etap osiedla Central Park Ursynów w Warszawie, w którym znajdzie się pełen przekrój mieszkań — od kawalerek do lokali czteropokojowych. Najwięcej będzie mieszkań dwupokojowych o metrażu do 45 mkw., które wciąż cieszą się największym zainteresowaniem kupujących. J.W. Construction planuje natomiast dalszy podbój Woli i nie tylko.

— Budowa trzeciego etapu Bliskiej Woli rozpocznie się w połowie roku. Wiosną zaczniemy także II etap osiedla Zielona Dolina w warszawskiej Białołęce, w którym powstanie 300 lokali — twierdzi Małgorzata Ostrowska, dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction.

Atlas Estetes na 2015 r. planuje dwa projekty mieszkaniowe w Warszawie. Będą to osiedla na Żoliborzu oraz na Woli. Pierwsze z nich to drugi etap inwestycji Apartamenty przy Krasińskiego, której pierwsza faza została zakończona w 2013 r. Na położonym obok gruncie przy ul. Przasnyskiej, powstanie jeszcze jeden budynek z 124 mieszkaniami. Drugi projekt jest związany z działką przy ul. Nakielskiej.

Docelowo powstanie tam 251 lokali. Natomiast Grupa Inwest postanowiła zainwestować na Pradze Północ. — Rozpoczęliśmy niedawno budowę osiedla na Pradze Północ przy ulicy Siedleckiej. Sąsiedztwo stacji drugiej linii metra, jak również możliwość zakupu mieszkań w programie MdM oraz nowoczesny design tego projektu, sprawiają, że inwestycja cieszy się zainteresowaniem klientów — mówi Urszula Hofman, reprezentująca Grupę Inwest.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu