Deweloperzy zapłacą kary

KSA
opublikowano: 16-12-2008, 00:00

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał dwóch deweloperów za stosowanie niedozwolonych zapisów w umowach z klientami.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał dwóch deweloperów za stosowanie niedozwolonych zapisów w umowach z klientami.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wziął pod lupę umowy zawierane przez deweloperów z klientami. Konsumenci skarżyli się m.in. na giełdowe JW Construction, przeciwko któremu w lutym wszczęto postępowanie.

Kontrola UOKiK wykazała, że stołeczny deweloper stosował w umowach z klientami niedozwolone klauzule. Urząd zakwestionował m.in. odmawianie konsumentom prawa do odstąpienia od umowy w przypadku zmiany ceny po zawarciu umowy. Deweloper zastrzegał sobie możliwość podniesienia ostatecznego kosztu nieruchomości, w szczególności w wyniku zmiany stawek VAT lub cen materiałów budowlanych. W opinii UOKiK, przedsiębiorca decydujący się na podwyżkę musi wskazać przyczyny i jej realny wpływ na zmianę kosztów. W umowie musi być ponadto zagwarantowana kupującemu możliwość odstąpienia od niej w sytuacji, gdy nowe założenia okażą się przez niego nie do zaakceptowania.

Za naruszenie tzw. zbiorowych interesów konsumentów UOKiK nałożył na JW Construction 1,68 mln zł kary. Choć spółka zobowiązała się do usunięcia niezgodnych z prawem zapisów w umowach do 1 marca 2009 r., oświadczyła wczoraj, że nie zgadza się z decyzją urzędu i zamierza od niej odwołać.

UOKiK ukarał też innego działającego w Warszawie dewelopera — Grupo Lar Real Estate Polonia. Spółka "przerzucała" na klientów ryzyko związane z inwestycją, dając sobie możliwość opóźnienia jej realizacji z powodu złych warunków atmosferycznych. Nałożono na nią 43 tys. zł. kary.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KSA

Polecane