Deweloperzy zinterpretują ustawę

  • Emil Górecki
opublikowano: 13-01-2012, 00:00

Spółki budujące mieszkania szykują się do nowych uregulowań prawnych. Wkrótce poproszą Sejm o ich uściślenie.

Notowany na GPW Ronson sprzedał w zeszłym roku 360 mieszkań, choć początkowo planował 500, a na 2012 r. — 800. Pół tysiąca to teraz plan na 2012 r. Ponieważ w sprzedaży ma tylko 610 mieszkań, musi rozpoczynać kolejne projekty. Jest przygotowany do uruchomienia czternastu, które łącznie mają 1350 lokali.

— To nie oznacza, że wszystkie zaczniemy. Tempo będzie zależało od bieżącej sprzedaży i sytuacji na rynku — mówi Tomasz Łapiński, członek zarządu i dyrektor finansowy Ronsona.

Nowe inwestycje będą podlegały zasadom wprowadzonym przez tzw. ustawę deweloperską. Wymaga ona m.in. finansowania budowy z kredytów bankowych, tworzenia rachunków powierniczych dla klientów oraz nakłada na dewelopera obowiązek udzielania szczegółowych informacji o inwestycji.

— Przymus kredytowy może przełożyć się na koszty kredytów, sądzę jednak, że ten wpływ nie będzie zbyt silny, bo na rynku działa wiele banków. Obowiązek kredytowaniainwestycji i związana z nim bankowa kontrola nad jej przebiegiem nie budzi naszych obaw, bo takie zasady stosujemy od dawna. Więcej wątpliwości budzą obowiązki informacyjne nakładane ustawą. Jeśli czytać ją wprost, to o zmianie rozkładu pokojów w jednym mieszkaniu musimy poinformować każdego klienta, któremu sprzedaliśmy lokal w tym osiedlu. Brak informacji może być podstawą do unieważnienia transakcji — tłumaczy Tomasz Łapiński. To, jak interpretować szczegółowe zasady ustawy deweloperskiej, spędza sen

z powiek wielu innym firmom. Dlatego Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD) w porozumieniu ze Związkiem Banków Polskich i poszczególnymi bankami starają się wypracować jednolite podejście do nowego prawa. Za kilka dni ruszają warsztaty dla członków PZFD. — Chcemy najpierw opracować wspólną interpretację niejasnych przepisów, by zacząć stosować ustawę od kwietnia. Potem prawdopodobnie wystąpimy do Sejmu o nowelizację, która doprecyzowałaby ustawę, nie zmieniając jej ducha — mówi Wojciech Okoński, prezes PZFD.

Banki już przystąpiły do opracowania nowych produktów, jakimi są otwarte, zamknięte, gwarantowane oraz ubezpieczone rachunki powiernicze. Swoich pomysłów na razie nie ujawniają.

— Prace postępują zgodnie z wewnętrznym harmonogramem, tak by wprowadzić rachunki do oferty przed wejściem w życie ustawy. Informacji o kosztach rachunków nie możemy na razie udzielić — mówi Tadeusz Swat, dyrektor departamentu klienta mieszkaniowego PKO BP.

Konferencje.pb.pl

Więcej na temat zmian prawnych dotyczących inwestycji na rynku nieruchomości dowiedzą się Państwo podczas warsztatów organizowanych przez Informedia Polska, zatytułowanych „Nowa ustawa deweloperska”, które odbędą się 28-29 lutego w Warszawie. Szczegółowe informacje: konferencje.pb.pl, tel. 22/333 97 77.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu