DI BRE: GPW była silniejsza od parkietów Europy

Przemek Barankiewicz
29-05-2002, 16:44

Indeksy giełdowe w dniu dzisiejszym kształtowały się na poziomach podobnych do zanotowanych wczoraj. Początek dnia upływał w oczekiwaniu na decyzję Rady Polityki Pieniężnej (RPP) jednak decyzja o obniżeniu stóp procentowych o 50 punktów bazowych nie wywołała znaczącego ożywienia i WIG 20 zamknął się na poziomie 1377 (0,5% więcej niż na wczorajszym zamknięciu). W porównaniu ze spadającymi rynkami europejskimi był to dosyć dobry wynik.

RPP zdecydował się obniżyć główną stopę rynkową, czyli minimalną stopę 28-dniowych operacji otwartego rynku z 9,5% do 9,0%, stopę redyskontowa weksli z 11% do 10,5%, lombardową z 12,5% do 12,0%, a stopę oprocentowania lokaty terminowej przyjmowanej od banków przez NBP z 6,5% do 6,0%. Jednocześnie Rada podtrzymała neutralne nastawienie do polityki monetarnej.

W dniu dzisiejszym brak było istotnych informacji o dużych spółkach. W tej sytuacji kurs blue chipów zachowywał się na ogół stabilnie. Kurs TPSA wzrósł o 1,1%, taki sam wzrost zanotował KGHM, głównie dzięki pozytywnej reakcji inwestorów na wyższe ceny miedzi na rynkach światowych. Wśród banków Pekao wzrosło 0,9% a BPH PBK, który wczoraj odnotował maksimum cenowe, spadł o 0,3%.

Telefonia Dialog, należąca do KGHM Polska Miedź, poinformowała w komunikacie że od 1 czerwca rozpocznie usługi połączeń międzystrefowych.

Kilka komunikatów ogłosiły mniejsze spółki. Stojąca u progu upadłości Espebepe poinformowała, że syndyk spółki zwolnił 57 pracowników oraz prezesa spółki.

W związku z decyzją Komisji Papierów Wartościowych i Giełd o wycofaniu akcji Delii z obrotu publicznego główny akcjonariusz - Mostostal-Export - zadeklarował gotowość odkupienia walorów mniejszościowych akcjonariuszy po cenie nie niższej niż 80 gr za sztukę. Mostostal-Export posiada 12,6 mln akcji Delii, co stanowi 98,8 proc. kapitału zakładowego spółki. W wezwaniu ogłoszonym w grudniu główny akcjonariusz oferował za jedną akcję zamojskiej spółki 1,4 zł.

Zwołane na 26 czerwca zwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy Novity ma zadecydować o umorzeniu 800 tysięcy akcji i obniżeniu kapitału zakładowego oraz upoważnieniu zarządu do dalszego skupowania własnych akcji spółki. Porządek obrad przewiduje także podjęcie uchwały o emisji obligacji.

W ramach restrukturyzacji Tonsil utworzył spółkę zależną Tonsil Polska Sp. z o.o. i przeniesie do niej produkcję głośników.

Andrzej Powierża,

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / DI BRE: GPW była silniejsza od parkietów Europy