DI BRE wycenia 1 akcję Getin na 5,6 zł

opublikowano: 08-05-2001, 12:22

Analitycy DI BRE Banku w raporcie z 23 kwietnia wycenili wartość Getin na poziomie 90,5 mln zł, co daje 5,6 PLN na akcję. Podczas zakończonej 30 kwietnia subskrypcji spółka oferowała swoje akcje po 3,5 zł, więc poniżej wyceny DI BRE.

Analitycy zastrzegają jednak, iż wycena i prognozy oparte są na optymistycznych prognozach rozwoju rynku e-commerce. Prognozy przychodów na rok bieżący i uwzględnienie faktu, iż Interia SA jest obecnie notowana przy wskaźniku MC/S 6,6 na 2001 rok dają wartość Getin na niższym poziomie 62,2 mln zł tj. 3,89 zł na akcję.

Getin Service Provider (Getin) jest pierwszą z segmentu business to business (B2B), a drugą po Interii internetową firmą na krajowym rynku publicznym. W związku z brakiem porównywalnych firm na rynku krajowym, do których można byłoby odnieść wycenę Getin i ocenić jej relatywną atrakcyjność inwestycyjną, szacowanie wartości spółki obarczone jest dużym błędem.

Docelowo spółka zamierza generować przychody przede wszystkim z tytułu prowizji za pośrednictwo w transakcjach na zarządzanej platformie B2B ukierunkowanej na potrzeby Małych i Średnich Przedsiębiorstw (MŚP) oraz z tytułu dzierżawienia oprogramowania przez Internet - ASP.

Zdaniem DI BRE silną stroną Getin jako spółki świadczącej usługi za pośrednictwem Internetu na rzecz MŚP jest potencjalna baza klientów inwestora strategicznego - Europejskiego Funduszu Leasingowego.

Wszystkie dotychczasowe akcje spółki były obejmowane przez akcjonariuszy po 1 zł, dlatego też istnieje potencjalne ryzyko podaży walorów z ich strony.

Przy zmiennym i nie tak pozytywnym sentymencie rynkowym, jak w I kwartale ubiegłego roku do segmentu TMT, obecnie inwestorzy niechętnie płacą za firmy nie generujące przewidywalnych przychodów. Dlatego też należy oczekiwać znacznego (co najmniej 30%) dyskonta względem szacowanej przez nas wyceny firmy w ofercie publicznej.

Subskrypcja akcji Getinu została zamknięta 30 kwietnia, gdyż liczba walorów, na które złożono zapisy, była większa niż liczba oferowanych papierów serii E. W transzy inwestorów instytucjonalnych złożono 246 zapisów na 4,8 mln akcji, a w transzy inwestorów indywidualnych 101 zapisów na 2,22 mln walorów.

Popyt w transzy dla inwestorów indywidualnych był ponad dwukrotnie większy od liczby oferowanych akcji. W związku z tym spółka zdecydowała się na zaoferowanie dodatkowej puli 613.668 akcji serii B. W ofercie publicznej spółka oferowała 500 tyś akcji dla inwestorów indywidualnych oraz 4,8 mln dla instytucji.

Inwestorom instytucjonalnym przydzielono 4,8 mln akcji, a indywidualnym — ponad 1,1 mln papierów.

Do obrotu giełdowego dopuszczono 16 mln akcji serii A, B, C i E oraz prawa do akcji serii E spółki internetowej. Zaklasyfikowane do Segmentu Innowacyjnych Technologii PDA oraz akcje serii A, B, C spółki mają zadebiutować na GPW już w czwartek, 10 maja.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DI BRE wycenia 1 akcję Getin na 5,6 zł