Dla 93 wstęp wzbroniony

Marta Filipiak
23-03-2006, 00:00

Już wiadomo, że dziewięćdziesiąt trzy linie lotnicze nie mają wstępu na unijne niebo.

Komisja Europejska zatwierdziła dzisiaj „czarną listę” linii lotniczych. Napiętnowani przewoźnicy mają zakaz lądowania na lotniskach w całej Unii. Wśród 93 wymienionych przewoźników dominują firmy z Afryki i nie ma wśród nich linii latającej obecnie do Polski. To jednak nie koniec, bo lista ta będzie aktualizowana co najmniej raz na trzy miesiące.

— Może się na niej znaleźć każdy przewoźnik lotniczy latający do któregokolwiek z państw członkowskich, który nie spełnia unijnych wymogów bezpieczeństwa — wyjaśnia Adam Borkowski, rzecznik Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC).

Do wykazu mogą trafić także przewoźnicy, którzy nie parają się obecnie przewozami do krajów UE, lecz są objęci zakazem wlotu na terytoria innych państw, bądź też tacy, których samoloty ulegały w ostatnich latach usterkom i wypadkom.

To samo rozporządzenie wprowadza dodatkowo dla przewoźników lotniczych, organizatorów wycieczek oraz sprzedawców biletów lotniczych obowiązek informowania pasażerów o tożsamości przewoźnika faktycznie wykonującego przewóz. Będzie to miało spore znaczenie w przypadku przelotów na podstawie porozumień dotyczących podziału oznaczeń linii lub wynajmu statku powietrznego z załogą.

— Pasażerowie będą tez musieli być niezwłocznie informowani o zmianach przewoźników operujących — tłumaczy Adam Borkowski, rzecznik ULC.

Przepisy dotyczące obowiązku informowania pasażerów, z kim faktycznie polecą, wejdą w życie 16 lipca 2006 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Filipiak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dla 93 wstęp wzbroniony