Dla rynków finansowych liczą się teraz decyzje banków centralnych

PAP
04-04-2011, 16:30

Dla rynków finansowych liczą się tylko decyzje banków centralnych. Dla notowań złotego kluczowa będzie wtorkowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej oraz w czwartek Europejskiego Banku Centralnego.

"Rynek czeka na to, co się wydarzy w bankach centralnych. Wydaje się, że RPP i EBC będą podnosić stopy procentowe w kwietniu. Podwyżka stóp przez RPP będzie wspierała złotego, natomiast podniesienie ich przez EBC może już zaszkodzić" - powiedział PAP Marek Cherubin, diler walutowy z Banku BPH.

Ekonomiści z banków komercyjnych ankietowani przez PAP spodziewają się, że Rada podniesie w kwietniu stopy procentowe o 25 pb za sprawą wzrostu inflacji powyżej celu oraz wzrostu oczekiwań inflacyjnych. Także perspektywy inflacji oraz spodziewana podwyżka stóp procentowych, przez EBC skłonią RPP do podniesienia kosztu pieniądza.

Decyzję Rada ogłosi we wtorek 5 kwietnia.

Na 7 kwietnia zaplanowane są też decyzje o poziomie stóp procentowych w strefie euro, Anglii oraz Japonii.

Poniedziałkowa sesja na rynku papierów dłużnych upłynęła w pozytywnym klimacie, a decyzja o podwyżce stóp procentowych w kwietniu została już zdyskontowana przez inwestorów.

"Dzisiaj zyskuje szczególnie dłuższy koniec, 5- i 10-letnich papierów, głównie jednak 10-latki. Umocnienie obserwujemy już od rana. To, że RPP, jak i EBC podniosą stopy o 25 pb jest już w cenach. Lepszy klimat na długu może wynikać z tego, że po tych podwyżka spodziewana jest bardziej gołębi wydźwięk ze strony RPP, jak i mniej ostrych komentarzy z EBC" - ocenia w rozmowie z PAP Maciej Gałuszka, diler obligacji Kredyt Banku.

Jego zdaniem także polityka podaży SPW stosowana przez resort finansów jest również pozytywna dla długu.

"Ograniczenie podaży zwłaszcza długiego końca wspiera rynek, buduje popyt na papiery szczególnie te dłuższe" - podkreśla diler.

Ministerstwo Finansów podało w ubiegłym tygodniu, że w drugim kwartale na rynku krajowym zaoferuje na trzech przetargach obligacje OK/PS za 10-18 mld zł, oraz na dwu przetargach obligacje WZ/IZ za 3-6 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dla rynków finansowych liczą się teraz decyzje banków centralnych