Dlaczego MBA

MBE
opublikowano: 11-09-2009, 00:00

Po dyplomie na firmę i współpracowników patrzy się z innej perspektywy.

Po dyplomie na firmę i współpracowników patrzy się z innej perspektywy.

Studia MBA dostarczają wiedzy i umiejętności z zarządzania. Ale czym jeszcze kierują się ci, którzy się na takie studia decydują?

Szersze spojrzenie

— Podczas pracy w korporacji zostałam nagle rzucona na głęboką wodę, to było klasyczne "płyń albo zgiń". Z dnia na dzień dostałam nieprawdopodobny zakres odpowiedzialności z minimalną kontrolą, w zasadzie wymagano ode mnie tylko jednego — rezultatów. Szybko zorientowałam się, że sama ciężka praca nie wystarczy, doba jest za krótka, a ryzyko błędów zbyt duże. Dlatego pojawiła się idea studiów MBA. Jako inżynier, programista i project manager musiałam zdobyć inny rodzaj wiedzy — szerszą perspektywę i spojrzenie. Musiałam też nauczyć się patrzenia na firmę oczami mojego zagranicznego szefa — opowiada Lucyna Chwastowska, dyrektor Tietoenator Polska, dostawcy usług IT.

W nowym świecie

Studia MBA wybierają nie tylko aktualni lub przyszli menedżerowie. Także ci, którzy uważają, że pomagają one zrozumieć świat biznesu.

— Z wykształcenia jestem prawnikiem. Pomysł MBA pojawił się, kiedy w mojej karierze nadszedł moment, w którym — żeby rozwiązać problem prawny — musiałam dotrzeć do sedna zagadnień biznesowych. Analizując aspekty prawne, często sugerowałam modyfikacje decyzji biznesowych i z satysfakcją zauważałam, jak trafne bywają moje pozaprawne sugestie. Zaczęłam więc szukać czegoś, co da mi szersze spojrzenie na biznes. MBA było najlepszym wyborem — podkreśla Izabela Piekielnik, kierownik działu prawno-administracyjnego w Trak Electronics Polska, producenta elektroniki użytkowej.

Potrzeba kompetencji

Łukasz Durkalec, dyrektor techniczny firmy Advatech, świadczącej usługi informatyczne, uważa, że spowolnienie gospodarcze to dobry czas na podniesienie kwalifikacji, usystematyzowanie wiedzy i doskonalenie umiejętności. A to umożliwiają studia MBA.

— Menedżer to zawód jak każdy inny. Wymaga konkretnej wiedzy, umiejętności i narzędzi, których w tym przypadku nie da się schować w podręcznej teczce. Uważam, że w Polsce nie ma tradycji menedżerskich podobnych do tych na Zachodzie. Uczymy się zarządzać, tak jak uczymy się demokracji. Dlatego ważne jest zdobywanie wiedzy nie tylko przez samokształcenie, eksperymenty na żywym organizmie i własną intuicję, ale przez kompetentny trening — przekonuje dyrektor Durkalec.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBE

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu