Długa lista zaniechań

Marek Goliszewski
08-07-2008, 00:00

Szanowny Panie Premierze, utworzenie 9 miesięcy temu pod Pańskim przewodnictwem koalicyjnego rządu PO-PSL było okazją dla środowiska przedsiębiorców głosujących na program wyborczy PO do wyrażenia zaufania, ale także poważnych oczekiwań wobec nowego rządu. Business Centre Club opracował pod koniec ubiegłego roku listę najpilniejszych zadań do zrealizowania przez rząd, które w styczniu 2008 r. zostały uzupełnione propozycją konkretnych zmian w 46 aktach prawnych.

Dokonany ostatnio przegląd stanu realizacji powyższych zadań pozostawia duży niedosyt. W ogromnej większości przypadków rząd nie osiągnął rezultatów, jakich spodziewały się środowiska gospodarcze.

W zakresie likwidacji barier działalności gospodarczej nie doprowadzono do zniesienia nadmiernej liczby koncesji i zezwoleń, uproszczenia procedur rejestracji firm, do umożliwienia rejestracji firmy przez internet, ograniczenia liczby i czasu trwania kontroli, radykalnego przyspieszenia rozpatrywania spraw w sądach gospodarczych. W zakresie polityki finansowej państwa podstawowy zarzut związany jest z brakiem koncepcji reformy finansów publicznych, w tym likwidacji niepotrzebnych funduszy i agend rządowych, a także ograniczenia kosztów administracji. Brak jest też pozytywnych sygnałów o planach obniżenia wydatków sztywnych. Nie może satysfakcjonować stan prac nad reformą systemu ubezpieczeń społecznych i zmianami w KRUS. Daleka od osiągnięcia zamierzonych celów jest reforma systemu emerytalno-rentowego, w tym ograniczenie prawa do wcześniejszych emerytur oraz dostępu do emerytur pomostowych. Dotychczas nie wprowadzono też obowiązku przygotowania planów zagospodarowania przestrzennego przez gminy. Konieczne szybkie decyzje w sprawie całkowitego odrolnienia terenów (gruntów niskiej klasy) na obrzeżach miast nie zostały podjęte. Obecny program prywatyzacji w odniesieniu do kluczowych zakładów i możliwych wpływów z tego tytułu jest stosunkowo skromny. Koncentruje się on na małych przedsiębiorstwach, w których skarb państwa ma niewielkie udziały.

Wejście Polski do strefy euro wymaga spełnienia kryteriów z Maastricht, ale także zmiany regulacji prawnych związanych z przyjęciem nowej waluty. Niestety, i w pierwszym, i w drugim zakresie najtrudniejsze zadania stoją przed nami. W odniesieniu do wcześniejszych planów wprowadzenia podatku liniowego PIT i obniżki podatku CIT niepokoić musi niespójność wypowiedzi na ten temat zarówno ze strony przedstawicieli rządu, jak i kół parlamentarnych. Może to świadczyć o braku koncepcji reformy systemu podatkowego. Reforma systemu ochrony zdrowia pozostaje wciąż dziedziną, która po miesiącach żmudnych negocjacji zainteresowanych stron jest obszarem pozbawionym ostatecznych propozycji skutecznych rozwiązań systemowych, zapewniających godne warunki pracy lekarzom i pielęgniarkom oraz bezpieczeństwo zdrowotne obywatelom. Wcześniejsze postulaty BCC pozostają w większości aktualne. Proszę potraktować ten list jako poważny sygnał o zaniechaniach, które nie przestawiają polskiej gospodarki na tory nowoczesnego, przyspieszonego rozwoju, ale pozostawiają nas w koleinach, które utrzymują Polskę na ostatnich miejscach wielu unijnych statystyk, oddalając perspektywę podniesienia poziomu życia Polaków.

Z wyrazami szacunku,

Marek Goliszewski

prezes BCC

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Goliszewski

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Długa lista zaniechań