Długie papiery na sprzedaż

Rafał Benecki
10-01-2002, 00:00

Sytuację na rynku papierów skarbowych kształtowały oczekiwania na wyniki przetargu obligacji oraz spotkania rządu z RPP. W początkowej części sesji utrzymywał się pozytywny sentyment inwestorów, rentowności papierów nieznacznie spadały. W dalszej części dnia widoczny był trend do sprzedaży, szczególnie papierów o dłuższych terminach zapadalności. Pod koniec dnia obligacje dwuletnie handlowane były z rentownością 9,15 proc., pięcioletnie 9,06 proc., zaś dziesięcioletnie 8,47 proc.

Obserwowane w ostatnich dniach spłaszczenie krzywej dochodowości, szczególnie widoczne w segmencie 2 i 5 lat, wskazuje na niepewność inwestorów co do najbardziej prawdopodobnego tempa redukcji stóp procentowych w Polsce. Wskazują na to również wahania cen papierów z dłuższego końca krzywej dochodowości, które w warunkach znacznych obniżek stóp mogą okazać się bardziej ryzykowne.

Naciski na RPP dotychczas wpływały na wzrost oczekiwań na dalsze redukcje, zwiększając popyt na polskie papiery skarbowe. Wzrost napięcia wokół RPP w najbliższej perspektywie nie powinien powstrzymać napływu do Polski kapitału krótkoterminowego, może jednak wywołać przejściową realizację niemałych zysków. W obecnych cenach papierów rynek zdyskontował już obniżkę na poziomie około 150 punktów bazowych.

Na przetargu zaoferowano rekordową ilość papierów, jednak inwestorzy zgodnie z oczekiwaniami zgłosili duży popyt. Co ciekawe, pomimo dużej oferty obligacji dwuletnich, cieszyły się one podobnym zainteresowaniem jak papiery pięcioletnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Benecki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Długie papiery na sprzedaż