Dłuższy termin dla firm na złożenie PIT

opublikowano: 08-12-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Zmienia się data przesyłania rocznych deklaracji podatkowych dla rozliczających się w formie ryczałtu ewidencjonowanego i karty podatkowej. Zeznania PIT-37 i PIT-36 będą składane na dotychczasowych warunkach.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • do kiedy firmy będą składały deklaracje podatkowe za 2022 r.?
  • które terminy zostały wydłużone?
  • do kiedy będzie trzeba przesłać druk PIT11?

Polski Ład wprowadził szereg zmian, które zaczną obowiązywać od przyszłego roku. Jedna z nich dotyczy terminów składania rocznych deklaracji podatkowych. Ustawodawca zdecydował się je ujednolicić.

Począwszy od przyszłego roku wszyscy przedsiębiorcy, niezależnie od ich formy opodatkowania, będą składać zeznania PIT za dany rok do końca kwietnia następnego roku. To oznacza znaczne wydłużenie dotychczasowego terminu na złożenie PIT-28 oraz PIT-28S przez podatników opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Dotychczas ryczałtowcy musieli wywiązać się z tego obowiązku do 28 lutego. Po zmianach będą mieli zatem tyle samo czasu, co podatnicy składający zeznania PIT-37 i PIT-36/PIT-36L. Przy czym w 2023 r. wszyscy zyskają dodatkowe dni na wywiązanie się z tego obowiązku. 30 kwietnia wypada w niedzielę, a ponieważ 1 maja jest wolny od pracy, więc rozliczenia podatkowe za 2022 r. będzie można składać do urzędów skarbowych do 2 maja.

Wielu przedsiębiorców zastanawiało się, czy w związku ze zmianą terminów przesyłania deklaracji podatkowych ustawodawca przesunie również datę końcową sporządzania PIT-11 dla pracowników (czyli informacji o ich dochodach i opłaconych w ciągu roku zaliczkach). W tej kwestii nic się nie zmieni. Podatnicy będą zobowiązani przekazać zatrudnionym PIT-11 według dotychczasowych zasad, czyli do 28 lutego.

Koniec lutego to także data złożenia przez osoby na karcie podatkowej deklaracji o opłaconych w ciągu roku składkach na ubezpieczenie zdrowotne (PIT-16A). W tym przypadku termin wydłużono o miesiąc. Wcześniej upływał 31 stycznia. Kartowicze nie składają natomiast rocznych zeznań podatkowych.

Poznaj program konferencji online “CFO Excellence 2023”, 19 stycznia 2023 >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane