DM BOŚ podniósł wycenę Selvity

opublikowano: 28-09-2022, 07:50
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Sylwia Jaśkiewicz, analityczka DM BOŚ, podniosła z 94,4 do 102,2 zł cenę docelową akcji Selvity. Nie zmieniła rekomendacji “kupuj”.

W biotechnologii na warszawskiej giełdzie usługi mają się lepiej niż poszukiwania. DM BOŚ podniósł cenę docelową dla akcji Selvity i utrzymał zalecenie, by przeważać ją w portfelu w stosunku do innych firm z sektora. Powód to wysoki popyt na usługi spółki.

„Wyniki finansowe spółki za II kw. 2022 r. były solidne i oczekujemy równie mocnej sprzedaży i EBITDA w II poł. roku, jednak przy słabszej dynamice wzrostu r/r niż w pierwszym półroczu z powodu wysokiej ubiegłorocznej bazy" - napisała Sylwia Jaśkiewicz, analityczka DM BOŚ.

Ekspertka spodziewa się, że przychody Selvity wzrosną w tym roku o 28 proc., do 405 mln zł, podczas gdy w pierwszym półroczu zwiększyły się o 46 proc. Powtarzalny wynik EBITDA (zysk operacyjny powiększony o amortyzację) ma z kolei wzrosnąć o 30 proc., do 111 mln zł.

Selvita w opublikowanej w marcu strategii, rozpisanej do 2025 r. roku, zakłada utrzymanie średniorocznego tempa organicznego wzrostu przychodów o ponad 20 proc. i dołożenia 150-250 mln zł sprzedaży dzięki przejęciom. Ma to pozwolić na przebicie 900 mln zł za trzy lata.

- Podobnie jak w przypadku poprzedniej strategii możemy wykorzystać moment rynkowy i szybciej zwiększyć skalę. Poziom ponad 900 mln zł przychodów na koniec 2025 r. to założenie konserwatywne. Nie chodzi nam o to, by być wielkoskalowym dostawcą biotechnologicznych „commodities" - stopniowo przechodzimy w kierunku świadczenia bardziej zaawansowanych usług, dzięki którym możemy generować wyższe marże – mówił na początku września w „PB” Bogusław Sieczkowski, prezes Selvity.

Analityczka DM BOŚ zwraca uwagę, że sytuacja na globalnym rynku biotechnologicznym sprzyja polskiej spółce.

„Wzrost notowany obecnie przez spółkę przekracza wartości założone w strategii. Pogorszenie sentymentu wobec azjatyckich graczy rynku CRO [badania kontraktowe – red.], wzrost światowego rynku nowych leków, głównie w Ameryce Północnej i Europie oraz wewnętrzne moce wspierają ten rozwój" - pisze Sylwia Jaśkiewicz w rekomendacji, udostępnionej klientom DM BOŚ 19 września.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane