DM BOŚ rekomenduje: nadal TRZYMAJ akcje KGHM

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 10-10-2001, 12:06

Ze względu na zmianę prognozy wyników, DM BOŚ obniżył do 16,7 zł cenę docelową akcji KGHM. Analiza z 1 października pozostawiła jednak rekomendację TRZYMAJ dla papierów konglomeratu.

- Niskie notowania miedzi oraz srebra na rynkach światowych, utrzymujące się na poziomie niższym niż koszty ich wytwarzania w Spółce oraz wciąż mocny złoty skłoniły nas do obniżenia prognozy wyników KGHM na rok bieżący. Spodziewamy się, iż tegoroczna sprzedaż Spółki wyniesie 4,01 mld zł, co oznacza spadek o 5,0% w stosunku do poprzedniej prognozy. Zysk operacyjny obniżyliśmy z poziomu 199,4 mln zł do 58,7 mln zł. Jednocześnie oczekujemy, iż strata netto Spółki w br. wyniesie 66,5 mln zł. Sądzimy, iż stopniowy wzrost notowań miedzi będzie miał miejsce dopiero od połowy przyszłego roku. Z tego też względu Zarząd Spółki stoi przed koniecznością wdrożenia programu drastycznej redukcji kosztów. Zapowiedź przeprowadzenia reorganizacji wewnątrz Spółki, polegającej na scentralizowaniu działalności górniczej i hutniczej w dwa oddzielne oddziały uważamy za krok w dobrym kierunku. Mamy jednak poważne wątpliwości, czy w sytuacji bardzo silnej pozycji działających w Spółce związków zawodowych program ten będzie mógł być realizowany. Spodziewamy się bowiem, iż jego realizacja przyczyni się do redukcji około 300 etatów, co po 2 latach działalności w nowej strukturze organizacyjnej mogłoby przenieść oszczędności w wysokości 60 mln zł rocznie. W najbliższych miesiącach można oczekiwać zmiany Zarządu Spółki, będącej przede wszystkim rezultatem zmiany układu politycznego, ukształtowanego w wyniku wrześniowych wyborów parlamentarnych. Spodziewamy się, iż nowy Zarząd będzie dążył do koncentracji aktywności gospodarczej Spółki na działalności podstawowej. W rezultacie oczekujemy sprzedaży posiadanego pakietu akcji Polkomtel, która może mieć miejsce, jak sądzimy, w I połowie roku przyszłego – usprawiedliwiają zmianę wyceny analitycy z DM BOŚ.

Rekomendacja została wydana przy kursie giełdowym 10,6 zł. Na środowym otwarciu GPW akcje spółki z Lubina wyceniano na dokładnie tyle samo.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DM BOŚ rekomenduje: nadal TRZYMAJ akcje KGHM