DM mBanku wprowadza IKZE

opublikowano: 16-12-2014, 08:00

Już nie tylko indywidualne konto emerytalne (IKE), ale także indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) można założyć w Domu Maklerskim mBanku.

Niemal 3 lata po wprowadzeniu tej opcji broker dodał ją do swojej oferty. IKZE w DM mBanku to — tak jak u innych brokerów — rachunek pozwalający na inwestowanie na giełdzie. Od standardowej oferty różni go to, że dom maklerski nie pobiera opłaty za prowadzenie, a dokonywane wpłaty inwestor może odliczyć od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Na IKZE można w 2014 r. wpłacić 4495,20 zł. W latach kolejnych limit wpłat będzie wynosił nie więcej niż 120 proc. prognozowanego w ustawie budżetowej przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, z zastrzeżeniem, że nie będzie to mniej niż w roku poprzednim. Wypłacając pieniądze z IZKE, trzeba jedną dziesiątą oddać państwu.

Ale tylko wtedy, gdy oszczędzający robi to po osiągnięciu 65 lat i oszczędzał na IKZE co najmniej 5 lat lub gdy po śmierci oszczędzającego pieniądze wypłaca tzw. osoba uprawniona. Jeśli komuś oszczędzanie na emeryturę po prostu się znudzi, to musi opodatkować wypłatę na zasadach ogólnych według skali podatkowej, w której się mieści.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu