DM PBK: giełdy w USA zaskoczyły skalą wzrostów

Marek Druś
opublikowano: 06-12-2001, 09:07

Po wtorkowej sesji można było spodziewać się poprawy notowań na rynku amerykańskim, ale niewielu chyba przypuszczało, że przybierze ona aż taką formę. DJIA i Nasdaq Composite z wdziękiem pokonały psychologiczne bariery (odpowiednio 10 000 pkt i 2000 pkt), które były nieosiągalne od blisko czterech miesięcy. Na obu rynkach zdecydowanie wzrosły obroty, kształtując się na poziomach najwyższych od kilku tygodni. Pozytywny sentyment na rynku zwiększyły publikowane dane makroekonomiczne. Okazało się, że w listopadzie sektor usług znowu zaczął się rozwijać – NAPM Services wzrósł z 40,6% do 51,3%, podczas gdy oczekiwano, że wyniesie 43%. Nieco optymizmu wniósł też raport firmy Chalenger o sytuacji na rynku pracy w listopadzie – liczba ogłaszanych przez amerykańskie spółki zwolnień grupowych zmniejszyła się w ostatnim miesiącu o 25%. Pomogła też informacja z Salomon Smith Barney – analitycy podwyższyli prognozy zysków dla spółek z indeksu S&P 500 na obecny i następny rok (zrobili to po raz pierwszy od dwóch lat). Z kolei Credit Suisse First Boston podniósł cenę docelową i prognozy zysku dla Cisco. Analitycy z tej instytucji spodziewają się również, że na dzisiejszym spotkaniu zarządu Intela z analitykami przedstawiciele spółki potwierdzą lub podwyższą prognozy wyników na ten kwartał. I wreszcie Goldman Sachs pozytywnie ocenił perspektywy sektora ubezpieczeniowego zarówno w USA jak i w Europie. Na rynek podziały też wypowiedzi prezesa Oracle, który przedstawił dość optymistyczną prognozę rozwoju biznesu.

Dzisiaj o 14:30 przedstawiona zostanie tygodniowa liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych – oczekuje się, że obniży się z 488 tys. do 460 tys. W tym samym czasie opublikowana też zostanie zweryfikowana wydajność pracy w trzecim kwartale – oczekuje się weryfikacji w dół (z 2,7% do 2,1%). O 16:00 podana zostanie wielkość zamówień przedsiębiorstw za październik. Rynek oczekuje, że zamówienia wzrosły o 6,7% (po spadku o 6,2% we wrześniu). Oczekiwania są dość ambitne, ale mają szansę się zmaterializować. Ewentualne nieco gorsze wskaźniki nie powinny jednak znacząco zaszkodzić rynkowi – mogą sprowokować jedynie niewielką realizację zysków, ale nastroje na rynku i tak powinny być dobre.

Dariusz Nawrot, DM PBK SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / DM PBK: giełdy w USA zaskoczyły skalą wzrostów