Dni świąteczne do trybunału

JK
opublikowano: 01-12-2006, 00:00

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych (Lewiatan) poinformowała, że zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego (TK) tryb wprowadzenia w życie zmian w kodeksie pracy dotyczących czasu pracy. Przepisy, które wczoraj weszły w życie, znoszą obowiązek odpracowywania jednego z dwóch dni świątecznych przypadających w tym samym tygodniu w dni powszednie (np. Boże Narodzenie czy święta majowe). Problem w tym, że vacatio legis wyniosło... jeden dzień.

— Tryb wprowadzenia nowych zapisów zupełnie zaskoczył przedsiębiorców, którzy wielkość produkcji określili na podstawie dotychczasowych regulacji. Przewidujemy, że w firmach wystąpią problemy z realizacją planów produkcyjnych. Będzie dylemat, czy zrealizować plan, a więc zatrudnić w godzinach nadliczbowych, co zwiększy koszty produkcji, czy zapłacić kary za niewywiązanie się z kontraktu. Ponadto sposób wprowadzenia tych przepisów jest karygodnym łamaniem idei państwa prawa — mówi Henryka Bochniarz, prezydent PKPP Lewiatan.

Jej zdaniem, nowelizacja podniesie koszty pracy rocznie o ponad 1,3 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu