Do ideału wciąż daleko

DI, Home Broker
06-09-2010, 12:43

Ostatnie trzy miesiące przyniosły co prawda dalszy wzrost dynamiki cen transakcyjnych, jednak sytuację na polskim rynku mieszkaniowym trudno wciąż uznać za bezwzględnie korzystną - uważa Katarzyna Siwek z Home Broker.

Pozytywne zjawiska to obok systematycznego wzrostu cen transakcyjnych, także większa liczba zawieranych umów, ponowne, aczkolwiek nieznaczne skrócenie procesu sprzedaży czy utrzymujące się od kilku miesięcy wysokie tempo inwestycji na rynku mieszkaniowym.

Po stronie zjawisk negatywnych uwagę przykuwa przede wszystkim spadek cen ofertowych. To one w głównej mierze powodują, że Polska jest obecnie jednym ze słabszych ma świecie rynków nieruchomości mieszkaniowych. Według danych Global Property Guide, w II kwartale, uwzględniając zmiany cen rok do roku, ceny w Polsce obniżyły się o 3,7 proc. Słabiej od nas wypadły m.in. Hiszpania, Bułgaria czy Ukraina, ale lepiej poradziły sobie Portugalia, Szwajcaria czy Niemcy, nie mówiąc już o krajach skandynawskich (Finlandia, Szwecja i Norwegia), w których mówi się już o bańce spekulacyjnej na rynku nieruchomości. W danych dla Polski widać jednak pozytywny sygnał, jakim jest wyhamowywanie spadku cen ofertowych z kwartału na kwartał.

Według najnowszych prognoz doradców Home Broker, średnie ceny mieszkań w największych miastach Polski, powinny podnieść się o 2,8 proc. w najbliższych 12 miesiącach, co oznacza ich realną stabilizację. Prognoza odpowiada dokładnie zmianie cen transakcyjnych notowanej przez Home Broker i Open Finance w ostatnich trzech miesiącach licząc rok do roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, Home Broker

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Do ideału wciąż daleko