Do potomnego

Michał Mizera
01-10-2004, 00:00

Teatr Narodowy, cokolwiek mówić o jego dyrektorach, to najważniejszy nasz teatr. Obecna ekipa teatru jest tego brzemienia w pełni świadoma.

Mało tego — z uporem realizuje wyznaczoną przez Bogusławskiego (a jak się kto uprze, to nawet przez Kochanowskiego!) misję. Wyznacznikiem jest nie to, co się komu podoba, ale to, co trzeba. Widać tę troskę w najdrobniejszych propozycjach.

3 października odbędzie się wieczór poezji Tadeusza Gajcego „Do potomnego”. I data, i tytuł są znaczące. Wprawdzie Powstanie Warszawskie skończyło się 2 października, ale dokumenty kapitulacyjne podpisano w dniu następnym. Tadeusz Gajcy nie żył już od kilku tygodni. Miał 22 lata.

Wieczór przygotował i wyreżyserował Jarosław Gajewski. Przy dźwiękach skrzypiec (Jakub Jakowicz) wiersze Gajcego będą czytać: Karolina Gruszka, Anna Gryszkówna, Anna Ułas, Łukasz Lewandowski, Marcin Przybylski, Modest Ruciński, Jan Englert, Janusz Gajos i Andrzej Seweryn.

Widać w tym pewien zamysł reżysera. Trzy młode aktorki, trzech młodych aktorów — niewiele starsi od Gajcego. Choć przecież starsi są o 60 lat... Młodość, uroda, ciekawe kariery, perspektywy zawodowe, stabilizacja majątkowa, wolność słowa, niepodległa ojczyzna. Tylko za to ostatnie — pokolenie Kolumbów oddało życie. To dla nich także wiersze będą czytać mistrzowie. Englert, Gajos i Seweryn to przecież generacja, która była świadkiem czasów — bezpośredniej konsekwencji tych wydarzeń. I oni musieli sobie zadawać pytanie o zasadność tej ofiary.

Kształtowanie pamięci o polskiej historii i jej najwybitniejszych jednostkach, dbałość o język ojczysty, podtrzymywanie więzi z tradycją — choć niepopularne i nie trendy — to jednak elementy misji Narodowego. Czy się to komuś podoba, czy nie.

Teatr Narodowy, 3 X, godz. 19.00, bilety: tel.: 692 06 04, 692 06 64, e-mail: bow@naro- dowy.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Mizera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Po godzinach / Do potomnego