Do trzech razy sztuka

Urszula Zalewska
opublikowano: 31-10-2005, 00:00

To powiedzenie sprawdziło się w przypadku firmy ISOQAR. Po dwóch nieudanych próbach udało się jej zdobyć 650 tys. zł wsparcia.

Warszawska firma zdobyła dotację w ramach działania 2.3 SPO Rozwój Zasobów Ludzkich —„Rozwój kadr nowoczesnej gospodarki”. Szkolenia, na organizowanie których uzyskała wsparcie, przeznaczone są dla przedsiębiorstw, które wdrożyły już system zarządzania jakością ISO 9001. Od kilku lat trwa bowiem boom na certyfikowane systemy. Firma, która zdecyduje się na wdrożenie musi także zapewnić jego audyt.

— Z naszych obserwacji wynika, że jakość wdrożeń jest coraz słabsza. Firmy wdrażające u swoich klientów systemy zarządzania jakością, chcąc zaoszczędzić, szkolą ludzi krótko i powierzchownie. Konsultanci nie zawsze posiadają odpowiednie kwalifikacje. To powoduje, że przedsiębiorcy nie odczuwają spodziewanej korzyści z wdrożenia i zaczynają tworzyć sobie alternatywne systemy. My chcemy, żeby profesjonalne przeszkolenie ludzi przyniosło firmom realne, finansowe korzyści wynikające ze sprawniejszego działania systemu — mówi Karolina Kołodziejczyk, dyrektor ds. szkoleń w ISOQAR.

Dla tych, co już wdrożyli

Firma ISOQAR dopiero od niedawna oferuje szkolenia audytorów w tej dziedzinie. Dlatego poszukiwała czegoś, co wyróżni ją wśród konkurencji.

— Szkolenia audytorów wewnętrznych i wiodących są obecnie bardzo popularne. Organizuje je wiele jednostek certyfikujących. Dofinansowanie pozwoli nam przyciągnąć klientów nie tylko jakością, ale i niższą ceną — wyjaśnia Karolina Kołodziejczyk.

Firma liczy, że udział w dotowanych szkoleniach wezmą przede wszystkim przedstawiciele podmiotów, które zdecydowały się już na wdrożenie systemu zarządzania jakością zgodnego z normą ISO, ale brakuje im pieniędzy na zatrudnienie wysoko wykwalifikowanego audytora. Łącznie szkoleniami ma zostać objętych 240 osób. Całkowity koszt projektu, którego realizacja rozpocznie się w styczniu, to 740 tys. zł. Z tego 87 proc. zostanie sfinansowane z pomocy unijnej.

Jeden, dwa...

ISOQAR ma za sobą długą drogę do unijnej dotacji.

— Za pierwszym razem nasz wniosek odrzucono z powodów formalnych. Drugi z powodów merytorycznych zakwestionował PARP. Za trzecim razem dodaliśmy listę potencjalnych uczestników szkolenia, zmodyfikowaliśmy trochę sposób zarządzania projektem i udało się — opowiada Karolina Kołodziejczyk.

Dzięki doświadczeniu z programami Phare firmie udało się przygotować wniosek samodzielnie.

— Formalności nie są zbyt proste. Ale znajomość ogólnych zasad aplikowania o wsparcie bardzo pomaga w pisaniu wniosków — dodaje.

ISOQAR przygotowuje kolejny wniosek o dotację z tego samego działania. Jeśli uda się uzyskać wsparcie, szkolenie będzie przeznaczone dla audytorów wiodących systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji ISO 27001.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Urszula Zalewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Do trzech razy sztuka