Do trzech razy sztuka

Katarzyna Jaźwińska
opublikowano: 23-05-2006, 00:00

Drogowa dyrekcja przełożyła na przyszły wtorek termin składania ofert. Eliminuje błędy, by po raz trzeci przetarg nie trafił do kosza.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad trzeci raz przygotowuje się do rozstrzygnięcia przetargu na budowę odcinka autostrady A4 Zgorzelec — Krzyżowa. Kontrakt jest wart ponad 300 mln EUR, z czego 252 mln EUR zapewni Fundusz Spójności. Realizacja kontraktu musi się jednak zakończyć przed upływem 2008 r. W przeciwnym razie pieniądze unijne przepadną. Aby tak się nie stało, dyrekcja musi szybko rozstrzygnąć trwający właśnie trzeci już przetarg. Termin składania ofert był wyznaczony na jutro, ale przesunięto go na 30 maja. Pracownicy dyrekcji informują bowiem, że potencjalni oferenci mają wiele pytań co do specyfikacji przetargowej, wskazują błędy czy niejasności w projekcie — stąd zmiana terminu.

Mosty czy obiekty

Faktem jest jednak, że lepiej wydłużyć termin o tydzień, niż narazić się na kolejne unieważnienie przetargu. Dwa poprzednie trafiły bowiem do kosza. I to z błahych powodów. Pierwszy konkurs unieważniono, ponieważ dyrekcja w specyfikacji przetargowej zażądała, by kierownictwo budowy miało wyższe wykształcenie. Okazało się, że jest to bezprawne żądanie. W drugim przetargu urzędnicy wymagali, by kierownictwo budowy znało system FIDIC (międzynarodowy system standardów budowlanych). Zespół arbitrów uznał jednak, że takich wymogów stawiać nie powinni. Dyrekcji zarzucono też, że w dokumentach zamiast „obiekty mostowe” wpisywała słowo „mosty”. To także był jeden z powodów unieważnienia konkursów.

Dmuchanie na zimne

— Zrezygnowaliśmy z zapisów dotyczących znajomości FIDIC. Wpisaliśmy ogólnie konieczność posiadania uprawnień budowlanych — mówi Urszula Sokołowska, reprezentująca dyrekcję w kontaktach z wykonawcami.

Jeśli tym razem przetarg nie zostanie zaskarżony, roboty drogowe mogą ruszyć wiosną 2007 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu