Dobra postawa GPW

Adam Stańczak, DM BOŚ
opublikowano: 12-02-2016, 17:17

Piątkowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie odbywały się w dobrym dla byków kontekście.

Wczorajsze odrobienie sporej części strat przez Wall Street, zwyżka cen ropy i osłabienie japońskiego jena, który w ostatnich dniach nie tylko mocno przeceniał akcje w Japonii, ale również stał się symbolem awersji do ryzyka, zbudowały mieszankę, która pozwalała oczekiwać wzrostowych otwarć w Europie. W istocie niemiecki DAX i francuski CAC zyskały po przeszło procent, na co rynek polski odpowiedział relatywnie skromnym wzrostem WIG20 o 0,7 procent. Szybko jednak okazało się, iż presja wzrostowa z rynków bazowych zachęca kupujących i jeszcze przed końcem pierwszej godziny wzrosty na rynku warszawskim wyrównały się ze zwyżkami na rynkach europejskich. Kolejne godziny odbyły się już wedle klasycznego scenariusza, w którym lepsza od oczekiwań sesja w USA buduje zwyżkę w pierwszej fazie handlu, a kolejne godziny są ledwie czekaniem na spłatę kredytu zaufania udzielonego przez Europę rynkom amerykańskim. Wall Street zaczęła sesje bez niespodzianek, ale nie dołożyła niczego nowego i w końcówce podaż zdołała odebrać bykom połowę wcześniejszego zysku indeksu największych spółek. Słabsza końcówka spowodowała, iż WIG20 powiększył tygodniową stratę do 1,4 procent. Nie zmienia to jednak faktu, iż zarówno całość tygodnia, jak i dzisiejszą sesję  można zakwalifikować jako konsolidację w strefie oporów zalegających pomiędzy 1784 pkt. i 1800 pkt. Zwolennicy analizy technicznej lokują w tym rejonie nie tylko linię lokalnego trendu spadkowego, ale również linię szyi podręcznikowej formacji odwróconej głowy z ramionami, którą uznaje się za zapowiedź zmiany trendu. W tej perspektywie patrząc słabsza końcówka sesji nie przesądza o porażce byków na oporze, a niski obrót pozwala na tezę, iż rynek stale konsoliduje się i nie traci kontaktu z poziomami, których pokonanie skieruje uwagę na linię bessy prowadzoną po serii szczytów od maja zeszłego roku. Nie ma wątpliwości, iż pokonanie trendu jest warunkiem minimum do odebrania podaży przewagi technicznej, którą sprzedający stale posiadają na wykresie blue chipów.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Stańczak, DM BOŚ

Polecane