Dobre pensje przed wirusem

opublikowano: 08-04-2020, 22:00

Dobra passa w nieruchomościach sprawiła, że dyrektorskie wynagrodzenia sięgają nawet 30 tys. zł miesięcznie.

Przeczytaj tekst i dowiedz się:

  • Ile zarabiają eksperci rynku nieruchomości, m.in. investment manager, investment director, acquisition manager, kierownik projektu

Łaskawy dla branży nieruchomości 2019 r. wpłynął na wysoki poziom zarobków jej specjalistów. Z badania firmy rekrutacyjnej Michael Page, przeprowadzonego przed pandemią, wynika, że szefowie działów development, land acquisition czy investment mogli liczyć w 2020 r. na wynagrodzenie wysokości nawet 30 tys. zł brutto.

Czy i w jakim stopniu obecny kryzys odbije się na zarobkach specjalistów w branży nieruchomości, trudno przewidzieć. Z raportu firmy Randstad wynika, że prawie 41 proc. pracowników w Polsce obawia się zmniejszenia wynagrodzenia, 25 proc. zwolnienia, a 16 proc. nawet likwidacji firmy. W przypadku najwyższych stanowisk aż 49 proc. respondentów odpowiedziało jednak, że nie ma takich obaw.

— Branża napędzana jest głównie przez sektory magazynowy, mieszkaniowy i biurowy, coraz większym zainteresowaniem cieszą się również projekty alternatywne, np. hotelowe oraz PRS (private rental sector), czyli domy dla studentów czy domy seniora. W 2019 r. po raz kolejny odnotowano także dużą aktywność na rynku inwestycyjnym — mówi Piotr Sulerzycki, menedżer sektora nieruchomości i budownictwa w firmie Michael Page.

Na topie 2019

W 2019 r. wartość transakcji realizowanych w Polsce przekroczyła rekordowe 7 mld EUR, dlatego wśród najbardziej poszukiwanych i najlepiej wynagradzanych zawodów znalazł się investment manager — zarobki wynoszą 16- 25 tys. zł brutto miesięcznie, czy investment director — przekraczają 30 tys. zł. Wspierający ich analitycy transakcyjni zarabiają średnio 12 tys. zł.

Trudność w poszukiwaniu działek pod inwestycje sprawia, że do najlepiej wynagradzanych specjalności zalicza się też land acquisition manager — zarabia średnio 20 tys. zł, a dyrektor działu może liczyć na 30 tys. zł. Tak samo rozkładają się kwoty w przypadku development managera, którego zadaniem jest skuteczne przygotowanie projektu do realizacji, i development directora.

Wartość profesjonalisty

Wysokie wynagrodzenia osiągali też kierownicy projektów — 13-24 tys. zł brutto miesięcznie. Rozwój portfela nieruchomości, zwłaszcza w segmentach biurowym i logistycznym, zwykle wymaga zatrudnienia skutecznego asset managera, który podniesie wartość inwestycji.

— Średnie zarobki, na które mogą liczyć osoby na tym stanowisku, wynoszą 15-25 tys. zł. Od asset managerów oczekuje się ponadto efektywnej współpracy z leasing managerem i property managerem, którzy również cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród deweloperów i funduszy. Wynagrodzenia pierwszych zazwyczaj mieszczą się w granicach 12-16 tys. zł, a drugich 9-16 tys. zł — mówi Krzysztof Butyński, ekspert firmy Michael Page.

27 proc. - tyle top menedżerów i kadry zarządzającej w Polsce boi się likwidacji firm — wynika z badania Randstad.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane